telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

W jaki sposób wykonuje się badanie czystości pochwy?

Powstania infekcji intymnych u kobiet może być bardzo groźne i wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Takie ryzyko jest szczególnie wysokie i groźne przede wszystkim u kobiet w ciąży. To właśnie w ich przypadku najczęściej wykonywane jest będące tematem naszego dzisiejszego wpisu na blogu badanie czystości pochwy. W tekście dokładnie wytłumaczymy na czym polega to badanie, jakie są do niego wskazania oraz  jak się do niego przygotować.

Co to test badanie czystości pochwy (biocenoza pochwy)?

Badanie czystości pochwy wykonuje się w celu oceny biocenozy pochwy. Jest ono wykonywane w celu dokonania oceny flory bakteryjnej pochwy i wykrycia ewentualnych zmian zapalnych czy zakażeń. Jest ono tak istotne przede wszystkim u kobiet w ciąży, dlatego, że zachodzące w trakcie ciąży zmiany hormonalne mogą wpływać i sprzyjać powstawaniu infekcji intymnych. Ich zignorowanie może być bardzo niebezpieczne i stanowić istotne zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. W najgorszych wypadkach infekcje mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a czasami nawet do poronienia.

Badanie czystości pochwy jest także wykonywana u innych kobiet. Wskazaniami do jej wykonania mogą być m.in. pojawienie się świądu pochwy lub pieczenia w obrębie pochwy i sromu, upławy, dolegliwości bólowe oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu, a także stany zapalne pochwy lub sromu.

Przebieg badania czystości pochwy

Według obowiązujących standardów opieki okołoporodowej w trakcie prowadzenia ciąży badanie czystości pochwy wykonuje się trzy razy. Badanie wykonywane jest po uprzednim wsunięciu wziernika do pochwy za pomocą specjalnego wacika lub pałeczki. Po pobraniu niezbędnego materiału jest on nanoszony na szkiełko i posyłany do laboratorium w celu wykonania badań. Samo badanie czystości pochwy jest całkowicie bezbolesne. Co bardzo ważne, najbardziej wiarygodne wyniki otrzymuje się jeżeli badanie jest wykonane przynajmniej 48 godzin po ostatnim współżyciu.

Dlaczego flora bateryjna pochwy ma tak duże znaczenie?

W normalnych warunkach flora bakteryjna pochwy tworzy środowisko, w którym znajduje się duża ilość mikroorganizmów, które tworzą pożyteczną biocenozę. Ich najistotniejszym elementem są pałeczki kwasu mlekowego (nazywane także pałeczkami Doderlaina lub pałeczkami Lactobacillus). Ich rolą jest uniemożliwienie przedostania się do nabłonka pochwy różnego typu patogennym szczepom bakterii. Przy prawidłowej florze bakteryjnej pochwy obecność w niej takich bakterii, jak np. Porphyromonas, Gardnerella czy Peptostreptococcus jest po prostu niemożliwe. Dodatkową korzyścią, która płynie z obecności pałeczek kwasu mlekowego w nabłonku pochwy jest to, że zakwaszają one środowisko pochwy poprzez rozkład glikogenu do kwasu mlekowego, co również tworzy nieprzyjazne miejsce dla patogennych szczepów.

Na zmianę flory bakteryjnej pochwy i pogorszenie biocenozy może wpływać wiele czynników, spośród których najczęstsze to brak właściwej higieny osobistej, niekontrolowane przyjmowanie antybiotyków oraz zaburzona gospodarka hormonalna organizmu spowodowana np. ciążą lub menopauzą.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.