Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Menopauza – Jak może pomóc pacjentkom lekarz ginekolog?

Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, a więc i rozpoczęcie okresu przekwitania, czyli zakończenie okresu rozrodczego w trakcie którego kobieta biologicznie jest w stanie zajść w ciążę. Dla większości kobiet, które przezywają menopauzę jest to bardzo trudny okres, który ze względu na wejście w nowy etap życia wymaga odpowiedniego przygotowania. Stopień natężenia problemów, które przeżywają kobiety w związku z menopauzą określa się przy użyciu Indeksu Kuppermana.

Jakie są najczęstsze objawy menopauzalne?

Objawy menopauzalne są związane zarówno z problemami psychicznymi kobiet, które muszą się zmierzyć z wejściem na kolejny etap życia i z tym, że w związku ze zmianami, do których doszło w ich ciele nie mogą już więcej mieć dzieci, jak i z dolegliwościami związanymi z powstaniem zmian hormonalnych, czyli z objawami fizycznymi. Do najczęstszych objawów i problemów związanych z menopauzą należą m.in.:

  • pojawiające się nagłe uczucia ciepła (wary),
  • problemy z nietrzymaniem moczu,
  • suchość pochwy,
  • problemy ze skórą,
  • zaburzenia snu,
  • związana z osłabieniem kości w okresie pokwitania osteoporoza,
  • związane ze zmianą poziomu hormonów dolegliwości układu krążenia,
  • szybkie przybieranie na wadze.

Ze wszystkimi tymi problemami można sobie oczywiście poradzić. Dużo łatwiejsze jednak to będzie z pomocą specjalisty, czyli doświadczonego lekarza ginekologa.

W jaki sposób ginekolog może pomóc pacjentkom przy menopauzie?

Pacjentki, które mają problemy związane z wejściem w okres pomenopauzalny muszą przede wszystkim zrozumieć i przekonać same siebie, że menopauza i okres przekwitania nie musi oznaczać końca szczęścia i szczęśliwego życia. Dla wielu kobiet może to być dopiero początek i czas, w którym wreszcie mają możliwość cieszyć się swoimi życiowymi osiągnięciami, wychowanymi dziećmi, wnukami, czy osiągnięciami zawodowymi. W dojściu do takiego przeświadczenia z pewnością pomoże także zadbanie o to, żeby prowadzić higieniczny tryb życia.

Odwiedzenie gabinetu ginekologicznego z pewnością Ci w tym pomoże. Lekarz ginekolog przeprowadzi wszystkie niezbędne badania ginekologiczne, dokładnie sprawdzi stan zdrowia oraz da nam konkretne zalecenia, które pozwolą na polepszenie naszej kondycji. Na pewno przeżywając menopauzę trzeba będzie zwrócić większą uwagę na stosowana dietę, tzn. na to co się je, na to żeby dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, konieczne może być także zwiększenie swojej aktywności fizycznej oraz ograniczenie używek, czyli rzucenie palenia czy ograniczenie picia alkoholu. W razie potrzeby ginekolog zaleci także dodatkową suplementację, przede wszystkim dodatkowe przyjmowanie wapnia i witaminy D3. W niektórych przypadkach niezbędne dla poprawy zdrowia i samopoczucia może być też zastosowanie specjalnie dobranej hormonalnej terapii zastępczej, która złagodzi odczuwane objawy fizyczne oraz poprawi nastrój.

Jeżeli mają Panie jeszcze jakiekolwiek pytania dotyczące okresu menopauzy lub chciałybyście się umówić na wizytę w naszym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku, gorąco zachęcamy do kontaktu!

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.