telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Zabiegi ginekologiczne – Białystok

W leczeniu zdiagnozowanych w gabinecie ginekologicznym chorób czasami nie wystarczy jedynie zastosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych oraz wdrożenie otrzymanych od lekarza ginekologa zaleceń. Często w tym celu niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów ginekologicznych. W zależności od rodzaju stwierdzonego problemu może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego lub prostszego zabiegu chirurgii małoinwazyjnej.

W naszym prywatnym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku przeprowadzamy tylko zabiegi tzw. chirurgii małoinwazyjnej, jednodniowej, w której nie ma konieczności późniejszej hospitalizacji. Wykonujemy zabiegi ginekologiczne laparoskopowe oraz histeroskopowe. Jeśli mają Panie pytania dotyczące przeprowadzanych zabiegów i małoinwazyjnych operacji ginekologicznych, zachęcamy do telefonicznego kontaktu lub do osobistego odwiedzenia naszego gabinetu. Z chęcią udzielimy szczegółowych informacji oraz umówimy wizytę z lekarzem ginekologiem.

Kiedy konieczne jest wykonanie chirurgicznego zabiegu ginekologicznego?

Zabieg chirurgiczny wykonuje się wtedy, kiedy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające do wyleczenia zdiagnozowanego schorzenia lub choroby. Decyzja o konieczności wykonania ginekologicznego zabiegu chirurgicznego jest podejmowana po uprzednim przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki, włącznie z wykonaniem odpowiednich badań ginekologicznych, w tym także laboratoryjnych i obrazowych, takich jak USG ginekologiczne lub cytologia.

Zabiegi laparoskopowe w ginekologii

Do wykonywania zabiegów laparoskopowych, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest laparoskop. Umożliwia on przeprowadzenie prostych zabiegów bez konieczności rozcinania jamy brzusznej, tylko poprzez wykonanie kilku małych otworów. Dzięki temu zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji i w efekcie pozostają jedynie niewielkie blizny.

Zabiegi ginekologiczne z użyciem laparoskopu wykonuje się przede wszystkim w leczeniu endometriozy, wad rozwojowych wewnętrznych narządów płciowych oraz przy usuwaniu torbieli, guzów i mięśniaków. Laparoskopia wykonywana jest również w celach diagnostycznych, m.in. przy bólach w obrębie miednicy nieznanego pochodzenia. Zabieg ten umożliwia lekarzowi na ocenę prawidłowości budowy narządów rodnych.

Zabiegi ginekologiczne z zastosowaniem histeroskopu w Białymstoku

Histeroskopia jest stosowana zarówno do dokonywania precyzyjnej diagnozy, jak i do wykonywania prostych zabiegów operacyjnych. W trakcie zabiegu lekarz ginekolog wprowadza do wnętrza macicy histeroskop i obserwuje na monitorze przesyłany przez niego obraz. W razie potrzeby może także przy użyciu tego urządzenia przeprowadzać proste zabiegi, które zazwyczaj wykonywane są w znieczuleniu ogólnym.

Dużą zaletą zastosowania tej metody jest minimalna ingerencja w narządy kobiece, brak jakichkolwiek blizn oraz szybka rekonwalescencja pacjentki po zabiegu. Wskazaniami do wykonania zabiegu ginekologicznego z wykorzystaniem histeroskopu są: krwawienia o niezdiagnozowanej przyczynie, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, trudności z zajściem lub utrzymaniem ciąży, konieczność oceny budowy macicy lub oceny stanu błony śluzowej macicy. Histeroskopia umożliwia określenie charakteru oraz umiejscowienia zmian w obrębie błony śluzowej macicy.

Przygotowanie do zabiegów ginekologicznych

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie do zabiegów jest kluczowe dla ich powodzenia oraz dla uniknięcia ewentualnych komplikacji. Przed każdym zabiegiem ginekologicznym należy wykonać badania zlecone przez lekarza prowadzącego, m.in. morfologię krwi, EKG oraz badanie wątroby. Lekarz określi również okres, w jakim nie powinno się przyjmować posiłków oraz płynów przed zabiegiem.

Warto spisać nazwy i dawki wszystkich przyjmowanych leków, aby lekarz sprawdził, czy któryś preparat nie powinien zostać odpowiednio wcześniej odstawiony. W przypadku niektórych zabiegów ginekologicznych, np. histeroskopii, znaczenie w ustaleniu terminu ma dzień cyklu miesiączkowego Pacjentki. W wielu przypadkach najlepiej jest wybrać termin pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu, gdyż wówczas błona śluzowa macicy jest najbardziej przejrzysta i najlepiej widoczna podczas badania ultrasonograficznego.

Warto również zwrócić uwagę na emocjonalne przygotowanie do zabiegów ginekologicznych. Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa może być stresująca, dlatego warto poświęcić czas na rozmowę z lekarzem i wyrażenie swoich obaw czy wątpliwości. Każdy specjalista z naszego gabinetu w Białymstoku odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości oraz zapewni komfort psychiczny Pacjentki.

Kontrola lekarska po zabiegach ginekologicznych

Kontrola lekarska po zabiegach ginekologicznych jest niezwykle ważna dla monitorowania stanu zdrowia kobiety oraz dla wczesnego wykrywania ewentualnych powikłań. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się w ciągu kilku dni po zabiegu. Wówczas lekarz oceni stan gojenia się rany oraz ewentualne oznaki infekcji. W przypadku niepokojących objawów, takich jak silny ból, gorączka czy krwawienie, należy zgłosić się do lekarza niezwłocznie.

Kolejne wizyty kontrolne powinny być umawiane zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Częstotliwość kontroli zależy od rodzaju zabiegu ginekologicznego oraz indywidualnej sytuacji kobiety. Po przejściu rekonwalescencji warto też pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych. Zapraszamy do umawiania wizyt w naszym gabinecie.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.