Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG piersi

USG piersi to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na szybkie postawienie diagnozy obecności podejrzanych tkanek w obrębie piersi. Regularne samobadanie piersi oraz zgłaszanie się do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania badania USG piersi to najważniejsze elementy profilaktyki raka piersi, które pozwalają na wykrycie podejrzanych zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu zwiększa się nasza szansa na rozpoczęcie udanej, skutecznej terapii i całkowite wyleczenie choroby. Niestety Polska jest jednym z tych krajów, w których cały czas rożnie śmiertelność z powodu raka piersi. Regularne wykonywanie zdjęć USG daje znacznie większe szanse na przeżycie!

Wskazania do USG piersi

Kobiety decydują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym i na wykonanie zdjęcia USG piersi zazwyczaj dopiero wtedy gdy same podczas samobadania wykryją jakąś dziwną i podejrzaną zmianę guzkową lub kiedy z brodawki sutkowej zaczyna wyciekać krew lub jakaś inna niezidentyfikowana do końca wydzielina. Tymczasem USG piersi powinno być wykonywane przez każdą kobietę także profilaktycznie, po to, aby wykluczyć obecność jakichś niepokojących czy groźnych zmian w piersiach. Zdjęcie USG piersi powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 30 lat, przede wszystkim kobiety, które:

  • mają niewielki biust,
  • przeszły punkcję sutka,
  • odnotowały w swojej rodzinie przypadki zachorowań na nowotwór piersi,
  • są w ciąży i nie mogą wykonać badania mammograficznego.

Badanie USG piersi poprzedzone jest zawsze konsultacją z lekarzem. W czasie wywiadu lekarskiego Pacjentka jest pytana między innymi o wiek, przebieg cyklu, przyjmowane leki hormonalne, przebyte operacje piersi, choroby ginekologiczne w najbliższej rodzinie. Na USG piersi warto zabrać ze sobą również wyniki poprzednich badań.

Na czym polega badanie USG piersi?

Badanie USG piersi jest wykonywane z zastosowaniem urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, które uwidaczniają na ekranie monitora wszystkie wchodzące w skład piersi tkanki. Badanie polega na przesuwaniu po piersi pacjentki głowicy USG. W trakcie tej czynności lekarz ginekolog widzi, jaka jest budowa piersi i może wstępnie ocenić jej stan i ewentualne powstałe zmiany. Generowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe są niesłyszalne dla człowieka, ale przenikają przez skórę i odbijają się od kolejnych tkanek, co sprawia, że na monitorze ultrasonografu pojawiają się ich obrazy. W zależności od struktury tkanki, na jaką natrafiają fale, obraz ma różne zaciemnienie.

Sposób wykonania badania sprawia, że za jego pomocą można uzyskać bardzo szybko wyniki. Samo badanie jest też całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Przeprowadzenie badania USG piersi zazwyczaj jest poprzedzone wywiadem z pacjentką oraz dokładną analizą wyników wcześniej wykonywanych zdjęć USG piersi oraz, jeżeli te też były wykonywane, wyników mammografii. Wynik badania uzyskiwany jest od razu po jego zakończeniu. Badaniu mogą być poddawane również Pacjentki w ciąży i karmiące piersią.

Jeżeli szukają Panie gabinetu ginekologicznego, w którym wykonacie USG piersi, to zachęcamy do kontaktu. Posiadamy nowoczesny i wyjątkowo czuły sprzęt, który wykryje wszystkie zmiany – nawet te najmniejsze. Oferujemy również kompleksową pomoc w leczeniu nadżerki oraz innych schorzeń natury kobiecej.

Zapraszamy!

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.