Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG piersi

USG piersi to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można zauważyć różnego rodzaju podejrzane tkanki w obrębie piersi. Regularne samobadanie piersi oraz zgłaszanie się do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania badania USG piersi to najważniejsze elementy profilaktyki raka piersi, które pozwalają na wykrycie podejrzanych zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Zwiększa to szansę na przeprowadzenie skutecznej terapii i całkowite wyleczenie choroby.

Wskazania do USG piersi

Często kobiety decydują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym i wykonanie USG piersi dopiero wtedy, gdy podczas samobadania wykryją podejrzaną zmianę guzkową lub stwierdzą wyciek krwi albo innej wydzieliny z brodawki sutkowej. Tymczasem USG piersi powinno być regularnie wykonywane przez każdą kobietę profilaktycznie, aby wykluczyć obecność niepokojących zmian w piersiach. Samobadanie piersi jest bardzo ważne, ale podczas badania palpacyjnego wykonywanego samodzielnie można przegapić bardzo małe zmiany o średnicy kilku milimetrów, które zostaną ujawnione w badaniu USG.

USG piersi powinny regularnie (co ok. 2 lata) wykonywać wszystkie kobiety po 20 roku życia. Kobietom po 40 roku życia, ze względu na inną budowę piersi, zaleca się wykonywanie mammografii. Szczególnymi wskazaniami do wykonania USG piersi są:

  • zmiany w piersiach wyczuwalne pod palcami,
  • zmiany na powierzchni piersi lub sutków,
  • ból piersi niezwiązany z bolesnością typową dla zmian hormonalnych w trakcie cyklu,
  • przypadki zachorowań na raka piersi w rodzinie,
  • ciąża.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi poprzedzone jest zawsze konsultacją z lekarzem. W czasie wywiadu lekarskiego Pacjentka jest pytana między innymi o wiek, przebieg cyklu, przyjmowane leki hormonalne, ewentualne przebyte operacje piersi oraz choroby ginekologiczne w najbliższej rodzinie. Na USG piersi warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań.

Pacjentka kładzie się na leżance z rękami za głową, a lekarz nakłada na piersi żel. Następnie przykłada do nich głowicę, którą przesuwa centymetr po centymetrze. Czasem, aby dokładniej przyjrzeć się konkretnemu miejscu, może nieco mocniej docisnąć głowicę do skóry. W trakcie badania sprawdza się również węzły chłonne zlokalizowane pod pachami. Generowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe przenikają przez skórę i odbijają się od tkanek, co sprawia, że na monitorze ultrasonografu pojawiają się ich obrazy. W zależności od struktury tkanki, na jaką natrafiają fale, obraz ma różne zaciemnienie. Jeżeli na ekranie pojawi się jakaś zmiana, lekarz wykonuje jej pomiar i robi zdjęcie. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Pacjentka od razu otrzymuje wyniki – zdjęcia ewentualnych zmian wraz z opisem.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.