telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG piersi – Białystok

USG piersi to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można zauważyć różnego rodzaju podejrzane tkanki w obrębie piersi. Regularne samobadanie piersi oraz zgłaszanie się do naszego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku w celu wykonania badania USG piersi to najważniejsze elementy profilaktyki raka piersi, które pozwalają na wykrycie podejrzanych zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Zwiększa to szansę na przeprowadzenie skutecznej terapii i całkowite wyleczenie choroby.

Co istotne, USG piersi pozwala na wykrycie wielu zmian w tkance, zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Do najczęściej wykrywanych schorzeń należą między innymi guzki, torbiele czy stany zapalne. Warto pamiętać, że patologiczne zmiany rozwijające się w piersiach mogą z początku nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Z tego powodu czasem łatwo je przegapić, nawet jeśli Pacjentka przeprowadza regularnie samobadanie piersi. Może okazać się ono niewystarczające na przykład wtedy, gdy zmiana będzie zlokalizowana głębiej. USG piersi jest najbardziej skuteczną i wiarygodną metodą wykrywania różnego rodzaju zmian, nawet tych, które nie powodują zmian w  wyglądzie piersi.

Wskazania do USG piersi

Często kobiety decydują się na wizytę w gabinecie ginekologicznym i wykonanie USG piersi dopiero wtedy, gdy podczas samobadania wykryją podejrzaną zmianę guzkową lub stwierdzą wyciek krwi albo innej wydzieliny z brodawki sutkowej. Tymczasem USG piersi powinno być regularnie wykonywane przez każdą kobietę profilaktycznie, aby wykluczyć obecność niepokojących zmian w piersiach. Samobadanie piersi jest bardzo ważne, ale podczas badania palpacyjnego wykonywanego samodzielnie można przegapić bardzo małe zmiany o średnicy kilku milimetrów, które zostaną ujawnione w badaniu USG.

USG piersi powinny regularnie (co ok. 2 lata) wykonywać wszystkie kobiety po 20 roku życia. Kobietom po 40 roku życia, ze względu na inną budowę piersi, zaleca się wykonywanie mammografii. Szczególnymi wskazaniami do wykonania USG piersi są:

  • zmiany w piersiach wyczuwalne pod palcami,
  • zmiany na powierzchni piersi lub sutków,
  • ból piersi niezwiązany z bolesnością typową dla zmian hormonalnych w trakcie cyklu,
  • przypadki zachorowań na raka piersi w rodzinie,
  • ciąża.

Istnieje jednak więcej wskazań do przeprowadzenia badania USG piersi, dlatego lekarz podchodzi indywidualnie do każdej Pacjentki, wskazując najlepsze metody diagnostyki dostosowane do jej potrzeb. Na tej podstawie można zaplanować przeprowadzenie ewentualnych zabiegów ginekologicznych lub dalszego leczenia.

Jak często i dlaczego należy przeprowadzać USG piersi?

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w tkance piersi. Jak wspomnieliśmy, zaleca się, aby kobiety po 20. roku życia wykonywały je co najmniej raz na dwa lata, a po 40. roku życia – co roku. Jednakże istnieją sytuacje, w których należy przeprowadzać USG piersi częściej niż standardowo. Przede wszystkim dotyczy to kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, takich jak te z obciążonym wywiadem rodzinnym czy nosicielki mutacji genów BRCA.

W takim przypadku zaleca się wykonywanie badania USG piersi co 6 miesięcy lub nawet częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza prowadzącego. Inne sytuacje, które mogą wymagać częstszej diagnostyki, to występowanie wcześniejszych zmian łagodnych, które muszą być monitorowane, czy obecność silnych bólów piersi o niejasnej etiologii. Także w ciąży, kiedy piersi ulegają znacznym zmianom hormonalnym, warto przeprowadzać to badanie częściej w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi poprzedzone jest zawsze konsultacją z lekarzem. W czasie wywiadu lekarskiego Pacjentka jest pytana między innymi o wiek, przebieg cyklu, przyjmowane leki hormonalne, ewentualne przebyte operacje piersi oraz choroby ginekologiczne w najbliższej rodzinie. Na USG piersi warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań.

Pacjentka kładzie się na leżance z rękami za głową, a lekarz nakłada na piersi żel. Następnie przykłada do nich głowicę, którą przesuwa centymetr po centymetrze. Czasem, aby dokładniej przyjrzeć się konkretnemu miejscu, może nieco mocniej docisnąć głowicę do skóry. W trakcie badania USG piersi sprawdza się również węzły chłonne zlokalizowane pod pachami. Generowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe przenikają przez skórę i odbijają się od tkanek, co sprawia, że na monitorze ultrasonografu pojawiają się ich obrazy.

W zależności od rodzaju tkanki, na jaką natrafiają fale, obraz ma różne zaciemnienie. Lekarz przeprowadzający USG piersi może ocenić podejrzaną zmianę pod względem struktury, kształtu, rozmiaru oraz dokładnego położenia, a także wykonać jej zdjęcie. USG piersi jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Dużą zaletą USG piersi jest możliwość przekazania Pacjentce podstawowych informacji na temat ewentualnych zmian od razu na wizycie. Pacjentka otrzymuje wyniki – zdjęcia ewentualnych zmian wraz z opisem, a także zalecenia co do dalszego postępowania.

USG płodu w Białymstoku

W gabinecie dr n. med. Anny Kluz-Kowal wykonuje się również USG płodu. Badanie to pozwala na ocenę m.in.:

  • wieku ciąży;
  • budowy anatomicznej płodu;
  • położenia łożyska;
  • długości szyjki macicy.

Co istotne, badanie USG płodu pozwala również na określenie płci dziecka. Możliwe jest to, gdy maluch ułoży się w odpowiedni sposób, odsłaniając swoje narządy płciowe. Zaleca się wykonywanie USG płodu co najmniej trzy razy — między 11. a 14. tygodniem, później między 18. a 23. tygodniem i ostatnie między 28. a 32. tygodniem ciąży. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie należy się do niego specjalnie przygotowywać. Zwykle trwa około 20 minut.

Jeśli szukają Panie gabinetu ginekologiczno-położniczego, w którym można wykonać USG piersi oraz USG płodu, zachęcamy do umawiania wizyt. Na konsultację można zarejestrować się telefonicznie lub osobiście.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.