Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Cytologia – badania w Białymstoku

W naszym gabinecie wykonujemy cytologię, która jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych. Zalecana jest ona wszystkim Pacjentkom po 25. roku życia, które rozpoczęły współżycie. Powinno się ją powtarzać przynajmniej raz na trzy lata, a w przypadku kobiet z grupy ryzyka – częściej. Celem badania cytologicznego jest profilaktyka raka szyjki macicy.

Dlaczego warto zrobić cytologię?

Rak szyjki macicy jest złośliwym nowotworem spowodowanym w przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ta choroba jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów układu rozrodczego u kobiet. Może on się pojawić właściwie w każdym wieku. Na szczęście, rozpoznanie go w stadium przedinwazyjnym daje sto procent szansy na wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci regularnych badań cytologicznych.

Przebieg badania cytologicznego

Wykonywanie badania cytologicznego zalecane jest między 10. a 18. dniem cyklu oraz nie później niż 4 dni po miesiączce i 4 dni przed nią. Cytologia może być wykonywana w każdym wieku, również u kobiet w ciąży. W trakcie badania ginekolog pobiera materiał komórkowy, który potem w postaci wymazu przesyłany jest do pracowni i poddawany ocenie. Uzyskany wynik przekazywane jest Pacjentce w postaci opisu z podaniem numeru grupy wg skali Papanicolaou.

Odwiedzaj regularnie ginekologa

W Polsce wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy jest niepokojąco wysoki w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Tymczasem tylko regularnie wykonywana cytologia może uchronić przed tą groźną chorobą, dlatego warto pamiętać o badaniach ginekologicznych nawet wtedy, gdy Pacjentce nic nie dolega.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.