Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG dróg rodnych

USG dróg rodnych jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w ginekologii. Badanie USG wykorzystuje do zobrazowania diagnozowanych tkanek fale ultradźwiękowe wytwarzane przez ultrasonograf. Fale ultradźwiękowe mają niskie natężenie, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla człowieka, w tym dla kobiet w ciąży. USG ginekologiczne pozwala na dokładne zobrazowanie budowy narządów rodnych kobiety, a w przypadku kobiet w ciąży – również niewielkich rozmiarów płodu w pierwszych tygodniach ciąży.

Czym charakteryzuje się USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne?

USG dróg rodnych przez powłoki brzuszne wykonuje się przykładając sondę do podbrzusza Pacjentki. Pacjentka powinna przed badaniem wypełnić pęcherz, ponieważ pomaga to uwidocznić narządy wewnętrzne. Tego typu badanie jest mniej dokładne niż USG przezpochwowe, dlatego nie zaleca się go kobietom, które już współżyły i nie mają błony dziewiczej. Dla nich lepszym badaniem będzie USG transwaginalne, w którym wykorzystuje się sondę dopochwową. Ponadto USG przez powłoki brzuszne wykonuje się kobietom w zaawansowanej ciąży, kiedy płód jest już na tyle duży, że można go zobaczyć, przykładając sondę do brzucha.

Na czym polega USG transwaginalne?

Pacjentka kładzie się na leżance, a lekarz wykonujący badanie wprowadza do pochwy specjalną głowicę w osłonce posmarowanej żelem. Wytwarzane przez ultrasonograf fale są przesyłane za pomocą głowicy w głąb ciała. Jeżeli po drodze napotkają jakąś przeszkodę, zostaną przez nią odbite i na tej podstawie tworzony jest obraz na monitorze ultrasonografu. Przeszkodami odbijającymi fale mogą być np. zwapnienia, pęcherzyki itp. Obraz w USG ginekologicznym jest widoczny w postaci jasnych i ciemniejszych punktów i pozwala lekarzowi na uzyskanie informacji na temat wszystkich znajdujących się w polu badania narządów i tkanek.

Wskazania do wykonania USG transwaginalnego

USG dopochwowe pozwala na dokładniejsze zobrazowanie narządów wewnętrznych niż USG przez powłoki brzuszne. Lekarz może ocenić rozmiar i strukturę narządów, a także dostrzec nawet bardzo małe zmiany.

USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie w regularnych odstępach czasu, a dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • nieregularny cykl miesiączkowy lub brak miesiączki, a także plamienie pomiędzy normalnymi krwawieniami menstruacyjnymi,
  • ustalenie przyczyny niepłodności,
  • diagnostyka bólów podbrzusza,
  • podejrzenie zmian w obrębie jajników, w tym zespołu policystycznych jajników,
  • podejrzenie nieprawidłowości w budowie narządów płciowych,
  • pierwsze tygodnie ciąży, kiedy należy skontrolować, czy płód jest prawidłowo zbudowany i odpowiednio zagnieżdżony.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.