Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG dróg rodnych – USG ginekologiczne

Badanie USG dróg rodnych, czyli USG ginekologiczne, jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w ginekologii. Badanie to może być wykonane na dwa sposoby, albo dopochwowo, czyli transwaginalnie, albo przez powłoki brzuszne. Ten drugi sposób, czyli przez powłoki brzuszne, ma jednak pewne ograniczenia.

Na czym polega badanie USG ginekologiczne?

Badanie USG ginekologiczne, tak samo jak badanie USG piersi i wszystkie inne badania USG, wykorzystuje do zobrazowania diagnozowanych tkanek wytwarzane przez ultrasonograf fale ultradźwiękowe. W diagnostyce wykorzystywane są natężenia tych fal, które są niesłyszalne dla uszu i jednocześnie nieszkodliwe dla człowieka. Wytwarzane fale są przesyłane w głąb ciała. Jeżeli gdzieś po drodze napotkają jakąś przeszkodę, zostają przez nią odbite i na tej podstawie tworzone są zdjęcia USG. Przeszkody odbijające fale mogą być różne, m.in. granice między narządami, zwapnienia, przerwy w tkankach pęcherzyki powietrza czy ciała obce. Odbite fale są przetwarzane przez ultrasonograf, a dokładniej znajdujący się w nim przetwornik i wyświetlane na monitorze. Obraz w USG ginekologicznym jest widoczny w postaci jasnych i ciemniejszych punktów i pozwala lekarzowi na uzyskanie informacji na temat wszystkich znajdujących się w polu badania narządów i tkanek wewnętrznych.

Badania USG dróg rodnych przeprowadzane przez powłoki brzuszne mają ograniczenia polegające na tym, że nie pozwalają na dobre uwidocznienie struktur jajników, przydatków czy wczesnych stadiów rozwijającej się ciąży. Znacznie więcej danych daje badanie USG dopochwowe. Poprzez użycie sondy dopochwowej można bardzo dokładnie ocenić budowę i położenie macicy oraz uwidocznić struktury jajnika, sprawdzić ich dokładną wielkość, budowę wewnętrzną, położenie, ocenić ilość i wielkość pęcherzyków, w których dochodzi do dojrzewania komórek jajowych. Badanie USG dróg rodnych umożliwia również wykrycie wszelkiego rodzaju torbieli, mięśniaków czy guzów. Wyniki USG są również podstawą w diagnostyce zespołu policystycznych jajników.

Dokładne wskazania do wykonania USG transwaginalnego

USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie w trakcie każdej lub prawie każdej wizyty kontrolnej w gabinecie ginekologicznym. Istnieją jednak pewne wskazania, które niejako wymuszają wykonanie USG dróg rodnych metodą transwaginalną. Są nimi m.in.:

  • Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • Dolegliwości związane z nieprawidłowościami w cyklu miesiączkowym, czyli m.in. brak miesiączki czy nieprawidłowe plamienie pomiędzy normalnymi krwawieniami menstruacyjnymi,
  • Ustalanie przyczyn niepłodności,
  • Diagnostyka bólów podbrzusza,
  • Podejrzenie zmian w obrębie jajników,
  • Podejrzenie wad budowy narządu rodnego.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.