telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

USG dróg rodnych – Białystok

USG dróg rodnych jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w ginekologii. Badanie USG wykorzystuje do zobrazowania diagnozowanych tkanek fale ultradźwiękowe wytwarzane przez ultrasonograf. Fale ultradźwiękowe mają niskie natężenie, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla człowieka, w tym również dla kobiet w ciąży. USG ginekologiczne pozwala na dokładne zobrazowanie budowy narządów rodnych kobiety, a w przypadku kobiet w ciąży – również niewielkich rozmiarów płodu w pierwszych tygodniach ciąży.

Co istotne, badanie to wykonuje się zarówno u kobiet dorosłych, jak i dziewcząt w okresie dojrzewania. Istnieje wiele sytuacji, w których lekarz może zalecić jego przeprowadzenie. Przede wszystkim jest to kontrola stanu zdrowia narządów rodnych oraz monitorowanie przebiegu ciąży. Innym z częstych wskazań do wykonania USG ginekologicznego są bóle brzucha o niejasnej etiologii. Badanie to pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie obecności zmian patologicznych. Ponadto USG ginekologiczne może być zalecone w przypadku nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym.

Czym charakteryzuje się USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne?

USG dróg rodnych przez powłoki brzuszne wykonuje się, przykładając sondę do podbrzusza Pacjentki. Pacjentka powinna przed badaniem wypełnić pęcherz, ponieważ pomaga to uwidocznić narządy wewnętrzne. Tego typu badanie jest mniej dokładne niż USG przezpochwowe, dlatego nie zaleca się go kobietom, które już współżyły i nie mają błony dziewiczej. Dla nich lepszym badaniem będzie USG transwaginalne, w którym wykorzystuje się sondę dopochwową. Ponadto USG przez powłoki brzuszne wykonuje się kobietom w zaawansowanej ciąży, kiedy płód jest już na tyle duży, że można go zobaczyć, przykładając sondę do brzucha.

Na czym polega USG transwaginalne?

Pacjentka kładzie się na leżance, a lekarz wykonujący badanie transwaginalne wprowadza do pochwy specjalną głowicę w osłonce posmarowanej żelem. Wytwarzane przez ultrasonograf fale są przesyłane za pomocą głowicy w głąb ciała. Jeżeli po drodze napotkają jakąś przeszkodę, zostaną przez nią odbite i na tej podstawie tworzony jest obraz na monitorze ultrasonografu.

Przeszkodami odbijającymi fale mogą być np. zwapnienia, pęcherzyki itp. Obraz w USG ginekologicznym jest widoczny w postaci jasnych i ciemniejszych punktów i pozwala lekarzowi na uzyskanie informacji na temat wszystkich znajdujących się w polu badania narządów i tkanek. Jest to bardzo dokładne badanie, które stanowi podstawę dbania o zdrowie, umożliwiając wykrycie ewentualnych zmian na nawet bardzo wczesnym etapie, a co za tym idzie – wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Wskazania do wykonania USG transwaginalnego

USG dopochwowe pozwala na dokładniejsze zobrazowanie narządów wewnętrznych niż USG przez powłoki brzuszne. Lekarz może ocenić rozmiar i strukturę narządów, a także dostrzec nawet bardzo małe zmiany. USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie w regularnych odstępach czasu, a dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • nieregularny cykl miesiączkowy lub brak miesiączki, a także plamienie pomiędzy normalnymi krwawieniami menstruacyjnymi,
  • ustalenie przyczyny niepłodności,
  • diagnostyka bólów podbrzusza,
  • podejrzenie zmian w obrębie jajników, w tym zespołu policystycznych jajników,
  • podejrzenie nieprawidłowości w budowie narządów płciowych.

USG ginekologiczne jest też bardzo istotne podczas pierwszych tygodni ciąży, kiedy należy skontrolować, czy płód jest prawidłowo zbudowany i odpowiednio zagnieżdżony.

Jak często i po co należy wykonywać USG ginekologiczne?

Częstotliwość wykonywania USG ginekologicznego zależy od indywidualnych potrzeb Pacjentki oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. W przypadku kobiet zdrowych, bez objawów chorobowych, zaleca się przeprowadzenie badania raz na rok w ramach rutynowej kontroli ginekologicznej. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych zmian patologicznych oraz monitorowanie prawidłowego funkcjonowania narządów rodnych. W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe czy zaburzenia cyklu miesiączkowego, badanie USG ginekologicznego powinno być wykonane natychmiast.

W przypadku niepłodności zaleca się przeprowadzenie badania w określonych dniach cyklu miesiączkowego, co pozwala na ocenę dojrzewania pęcherzyków Graafa oraz endometrium. W trakcie ciąży USG ginekologiczne jest wykonywane kilkukrotnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Badanie to pozwala na monitorowanie prawidłowego rozwoju płodu, ocenę stanu łożyska oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Warto dodać, że USG ginekologiczne jest również wykorzystywane w diagnostyce nowotworów narządów rodnych, co pozwala na wczesne wykrycie zmian i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.