Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Histerosalpingografia (HSG) – Badanie RTG macicy i jajowodów

Jednym z rodzajów diagnostycznych badań ginekologicznych są badania wykorzystujące technikę zdjęć rentgenowskich RTG. Jednym z nich jest histerosalpingografia HSG, czyli badanie RTG macicy i jajowodów, po wcześniejszym podaniu kontrastu. Pozwala ono na dokonanie dokładnej oceny budowy i kształtu macicy, stanu błony śluzowej macicy, a także kształtu i drożności jajowodów oraz stanu przydatków. Za pomocą histerosalpingografii można również wcześnie wykryć wiele poważnych chorób i schorzeń, m.in. guzów w obrębie macicy i jajowodów, polipów czy zmian rozwojowych macicy.

Na czym polegają przygotowania do histerosalpingografii?

Zanim będzie można wykonać badanie HSG, najpierw konieczne jest właściwe przygotowanie do badania pacjentki. Przed przystąpieniem do wykonania histerosalpingografii, najpierw trzeba wykonać USG dróg rodnych oraz zrobić wymaz z pochwy. Badanie HG można przeprowadzić w 10. dniu cyklu miesiączkowego, ale już po ustąpieniu krwawienia.

Przygotowania do badania wymagają także współpracy pacjentki. Dzień przed badaniem może ona zjeść jedynie lekką kolację, natomiast rano tylko lekkie śniadanie. W dniu badania konieczne jest też wykonanie lewatywy.

Jak wykonuje się histerosalpingografię HSG?

Na 20 minut przed rozpoczęciem badania pacjentce podawany jest środek rozkurczowy w postaci czopka. Pacjentka w trakcie badania przebywa na fotelu ginekologicznym, w pozycji, jak podczas zwykłej wizyty u lekarza ginekologa. W niektórych przypadkach może być konieczne podanie pacjentce znieczulenia ogólnego. Samo badanie jest w zasadzie bezbolesne, ale też nieprzyjemne. Ból może być odczuwany przez pacjentkę przede wszystkim w momencie wprowadzania kontrastu. Jeżeli w tym momencie odczuwa się jakiś dyskomfort koniecznie trzeba o tym poinformować lekarza.

Na początku badania pacjentce zakładany jest wziernik, przez który wprowadzany jest środek kontrastujący. Samo zdjęcie RTG jest wykonywane dopiero wówczas, gdy kontrast zdoła już wypełnić całą jamę macicy. Kolejne, gdy kontrast zdoła wypełnić również jajowody. Jeżeli z jakiegoś powodu lekarzowi zależy także na uwidocznieniu kontrastu w jamie brzusznej oraz na zobrazowaniu zrostów okołojajowodowych, wykonuje się jeszcze trzecie zdjęcie w momencie, w którym kontrast zaczyna już się wydostawać z jamy brzusznej. Dokładna liczba wykonanych w trakcie badania HSG zdjęć RTG zależy od rodzaju schorzenia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.