telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Badania ginekologiczne – Białystok

W prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku przeprowadzamy szereg różnego typu badań ginekologicznych. Każda kobieta profilaktycznie powinna zgłaszać się do gabinetu ginekologicznego na wykonanie określonych badań raz w roku. Taka częstotliwość wykonywania rutynowej procedury, a także bardziej specjalistycznych badań ginekologicznych sprawia, że można mieć pewność, że nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo. W przypadku wykrycia jakichś problemów dzięki badaniom ginekologicznym można poznać ich przyczynę i szybciej rozpocząć odpowiednią terapię.

Czy badanie ginekologiczne jest komfortowe?

Wizyta u ginekologa może wywoływać niepokój u wielu kobiet, jednak warto pamiętać, że badania ginekologiczne przeprowadzane w naszym gabinecie w Białymstoku nie są inwazyjne i zazwyczaj nie powodują bólu czy nadmiernego dyskomfortu. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad dotyczący historii zdrowotnej pacjentki oraz ewentualnych dolegliwości. Następnie przeprowadza się kilka badań, które pozwalają ocenić stan zdrowia narządów płciowych kobiety.

Badanie ginekologiczne obejmuje zazwyczaj oglądanie zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie wewnętrzne przy użyciu odpowiednich narzędzi, które umożliwiają rozszerzenie ścian pochwy i dokładne obejrzenie szyjki macicy. Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne, czyli uciskanie macicy i jajników przez ścianę pochwy w celu oceny ich wielkości, kształtu i ewentualnych zmian. Badanie to również nie jest inwazyjne, jednak Pacjentka może odczuwać delikatny dyskomfort.

Rodzaje najczęściej wykonywanych badań ginekologicznych

Diagnostyka ginekologiczna może obejmować wiele różnego rodzaju badań, które pozwalają na zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych, a później na zaplanowanie i rozpoczęcie skutecznego ich leczenia. Podstawą jest zawsze wykonanie standardowego badania ginekologicznego, w trakcie którego lekarz ginekolog dokonuje oceny narządów rodnych oraz stanu piersi. W razie potrzeby diagnostyka jest wzbogacona o następujące badania:

  • badanie cytologiczne – badanie mikroskopowe, które ma na celu ocenę pobranego z tarczy i szyjki macicy materiału komórkowego. Badanie to powinno być wykonywane przynajmniej raz na trzy lata. W przypadku osiągnięcia nieprawidłowych wyników, dokonuje się ich weryfikacji poprzez przeprowadzenie kolposkopii, czyli badania z użyciem aparatu optycznego,
  • mammografia – badanie RTG piersi, które pozwala na wczesne wykrycie guzków,
  • USG piersi – badanie, które jest stosowane w profilaktyce i diagnostyce raka piersi,
  • USG dróg rodnych,
  • histerosalpingografia – badanie drożności jajowodów, które polega na podaniu kontrastu, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich,
  • histeroskopia – wykonywane w znieczuleniu ogólnym badanie wewnętrznych ścian macicy,
  • laparoskopia – wykonywane w znieczuleniu ogólnym badanie, które umożliwia dokonanie oceny stanu narządów wewnętrznych oraz, w razie konieczności, wykonanie zabiegu leczniczego, przede wszystkim zabiegu udrażniania jajowodów,
  • badanie czystości pochwy – badanie wykonywane w celu oceny stanu flory bakteryjnej pochwy oraz wykrycia w niej ewentualnych zakażeń lub stanów zapalnych.

Bardzo ważne jest też USG piersi – badanie, które jest stosowane w profilaktyce i diagnostyce raka piersi.

Kto i jak często powinien wykonywać badania ginekologiczne?

Jak wspomnieliśmy, badania ginekologiczne są niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej każdej kobiety. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się już w okresie dojrzewania (np. po ukończeniu 16. roku życia), a następnie regularnie co roku. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić częstsze wizyty, które są ustalane indywidualnie.

Warto również podkreślić, że oprócz regularnych badań ginekologicznych, kobiety powinny zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez własne ciało. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak ból podczas stosunku, szczypanie i pieczenie, nieprawidłowe krwawienia czy zmiany skórne w okolicy pochwy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Badania ginekologiczne w Białymstoku

Na badania ginekologiczne w gabinecie w Białymstoku zapraszamy wszystkie Panie, które chcą skontrolować swój stan zdrowia oraz w przypadku rozpoznania u siebie dolegliwości. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa, jeśli odczuwamy ból w podbrzuszu lub ból piersi. Bolesne, obfite bądź nieregularne miesiączki również są wskazaniem do konsultacji ze specjalistą.

Sygnałem ostrzegawczym powinny być także plamienia acykliczne, upławy, pieczenie i świąd pochwy. Na badania ginekologiczne powinny zdecydować się Panie, które borykają się z nietrzymaniem moczu lub odczuwają ból podczas stosunku. Odpowiednie badania pomogą wskazać przyczynę dolegliwości oraz wprowadzić skuteczne leczenie. Aby umówić się na wizytę u dr n. med. Anny Kluz-Kowal, można skontaktować się telefonicznie lub odwiedzić nas osobiście.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.