Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Mammografia

Mammografia to badanie radiologiczne piersi, wykorzystujące promienie rentgenowskie. Pozwala rozpoznać i wykryć guzki o średnicy kilku milimetrów oraz inne zmiany niedające objawów. Mammografia to badanie przesiewowe, dzięki któremu można odpowiednio wcześnie rozpoznać raka piersi oraz inne patologie sutka. Umożliwia wdrożenie leczenia, kiedy zmiany są w mniej zaawansowanych stadiach.

Kiedy należy wykonać mammografię?

Mammografię zaleca się kobietom, u których stwierdzono podejrzenie raka sutka lub wykryto inne niepokojące zmiany w piersiach. U kobiet, które nie mają żadnych objawów wskazujących na zmiany chorobowe, mammografia powinna być wykonywana regularnie w ramach profilaktyki nowotworowej.

Wskazaniami do mammografii są m.in.:

  • przyjmowanie leków hormonalnych,
  • amputacja sutka lub usunięcie jednej piersi,
  • przebyta radio- i chemioterapia,
  • dalsza diagnostyka po wykonanym USG piersi,
  • występowanie nowotworów u kobiet w rodzinie,
  • potwierdzone mutacje genów BRCA1 i BRCA2.

Przebieg badania mammograficznego

Badanie mammograficzne nie wymaga szczególnego przygotowania. W porozumieniu z lekarzem prowadzącym należy jednak przed badaniem odstawić niektóre leki zawierające hormony. Zaleca się przeprowadzenie mammografii w pierwszej fazie cyklu, czyli do 10 dnia, ponieważ w tym czasie piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Po zdjęciu ubrania z górnej części ciała oraz biżuterii, Pacjentka staje przy urządzeniu do mammografii, po czym osoba wykonująca badanie układa piersi pojedynczo na dolnej płycie aparatu, a górną przykrywa badaną pierś. W trakcie badania górna płyta dociska pierś, tak aby umożliwić promieniom rentgenowskim dokładne przeniknięcie przez tkanki i zapobiec poruszeniu obrazu. Mammografia trwa tylko kilka minut i obejmuje wykonanie zdjęć w dwóch podstawowych projekcjach (kraniokaudalnej i skośnej) oraz sporządzenie opisu. Wynik badania przeprowadzonego w pracowni radiologicznej jest analizowany przez lekarza radiologa. Warto zabrać ze sobą wyniki ewentualnych wcześniejszych badań (np. zdjęcia i opisy mammografii lub USG piersi), aby lekarz mógł je porównać z aktualnym badaniem.

Czym różni się mammografia od USG piersi?

Wskazaniem do przeprowadzenia mammografii jest wiek Pacjentki – u kobiet po 40 roku życia mammografia jest zalecana raz na 2 lata, natomiast u pań po 50 roku życia – raz w roku. USG piersi wykonuje się z reguły u młodszych kobiet. Podstawową przyczyną takiego rozróżnienia jest budowa piersi, która zmienia się wraz z wiekiem. Młodsze kobiety mają piersi o budowie gruczołowej, a starsze o budowie tłuszczowej lub tłuszczowo-gruczołowej. USG piersi może stanowić uzupełnienie badania mammograficznego.

Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dlatego nie wykonuje się jej u kobiet w ciąży. W pełni bezpieczne jest natomiast dla nich USG piersi. Przeprowadza się je przy użyciu nieszkodliwych dla organizmu ludzkiego fal ultradźwiękowych, które wnikając w głąb ciała, odbijają się od narządów wewnętrznych.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.