Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Mammografia – Białystok

Mammografia to podstawowe badanie radiologiczne piersi, pozwalające wcześnie rozpoznawać i wykrywać guzki o średnicy pół centymetra oraz zmiany niedające objawów. W tym badaniu ginekologicznym wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Mammografia uważana jest obecnie za najlepszy test przesiewowy w zakresie wczesnego rozpoznania raka piersi i innych patologii sutka i co za tym idzie – leczenia go w mniej zaawansowanych stadiach.

Przebieg badania mammograficznego

Badanie mammograficzne nie wymaga szczególnego przygotowania. Zalecane jest natomiast, by zostało ono przeprowadzone w I fazie cyklu – czyli do 10. dnia. Po zdjęciu ubrania z górnej części ciała oraz biżuterii Pacjentka poddawana jest badaniu specjalnym aparatem, który wytwarza promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia trwa tylko kilka minut i obejmuje wykonanie zdjęć w dwóch podstawowych projekcjach (kraniokaudalnej i skośnej) oraz opis. Wynik badania przeprowadzonego w pracowni radiologicznej jest analizowany przez lekarza radiologa. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, Pacjentka zostaje skierowana na kolejne badania takie jak mammografia uzupełniająca, USG czy biopsja cienkoigłowa.

Mammografia – wskazania do przeprowadzenia badania:

Wskazaniem do mammografii jest wiek Pacjentki – u kobiet po 40. roku życia mammografia jest zalecana raz na 2 lata, natomiast u pań po 50. – raz w roku. Młodsze Pacjentki powinny zdecydować się na ten rodzaj diagnostycznych badań ginekologicznych, jeśli występuje zwiększone ryzyko raka sutka. Innymi wskazaniami do mammografii są również podejrzane zmiany w sutku, rozpoczęcie terapii hormonalnej, amputacja sutka i pneumocystografia oraz po przebyta radio- i chemioterapia.

USG piersi a mammografia

USG piersi, w przeciwieństwie do mammografii, zaleca się kobietom młodym do 50. roku życia. Badanie przeprowadza się przy użyciu fal ultradźwiękowych, które wnikając do ciała, odbijają się od narządów wewnętrznych. Uzyskany w ten sposób obraz lekarz obserwuje na monitorze. USG piersi to badanie całkowicie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie jest ono zależne również od cyklu menstruacyjnego, w przeciwieństwie do mammografii. USG piersi może stanowić uzupełnienie badania mammograficznego.

W gabinecie w Białymstoku oprócz mammografii i USG piersi świadczone są także inne usługi, w tym prowadzenie ciąży, leczenie zaburzeń hormonalnych i wiele innych.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Nie czekajcie i już dzisiaj zadbajcie o swoje zdrowie!

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.