telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie badania warto wykonywać regularnie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna to skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Ważne jest, aby pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych, gdyż mogą one pomóc w wykryciu wszelkich potencjalnych problemów zdrowotnych. Warto także porozmawiać z ginekologiem o ewentualnych zmianach w cyklu miesiączkowym i innych efektach ubocznych, mogących pojawić się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Na czym polega antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna to metoda kontroli urodzeń, która polega na przyjmowaniu hormonów w celu zapobiegania ciąży. Może być stosowana w postaci tabletek, plastrów lub zastrzyków. Wszystkie formy antykoncepcji hormonalnej – jeśli tylko są stosowane prawidłowo – mogą skutecznie zapobiec niechcianej ciąży. Ważne jednak, aby w trakcie jej stosowania nie zapominać o regularnym przeprowadzaniu badań ginekologicznych. Obejmują one m.in. badanie krwi, badanie cytologiczne i sprawdzenie poziomu hormonów.

Działanie antykoncepcji hormonalnej polega na zapobieganiu owulacji, co oznacza, że jajeczka nie są uwalniane z jajników i nie mogą zostać zapłodnione. Zażywane zagęszczają również śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom przedostanie się do macicy i dotarcie do komórki jajowej. Ponadto antykoncepcja hormonalna może również rozrzedzać wyściółkę macicy, przez co prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy i rozwinięcia się ciąży jest mniejsze.

Dlaczego należy regularnie chodzić na badania ginekologiczne?

Regularne badania ginekologiczne są ważnym elementem bezpiecznego i skutecznego stosowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ mogą pomóc w wykryciu wszelkich potencjalnych problemów zdrowotnych. Ponadto wizyty w gabinecie ginekologicznym i konsultacje ze specjalistą ułatwią zauważenie wszelkich zmian w układzie rozrodczym, takich jak zmiany w szyjce macicy lub macicy. Często przeprowadzane badania ginekologiczne mogą pomóc w zapewnieniu, że antykoncepcja hormonalna jest stosowana prawidłowo i bezpiecznie.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.