telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak interpretować wyniki USG piersi?

Kobiety w każdym wieku powinny regularnie wykonywać badanie piersi. Profilaktyka nowotworowa obejmuje zarówno samobadanie piersi, które Pacjentka może przeprowadzić w domu, jak i USG piersi oraz mammografię. W poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie, kiedy należy wykonać USG piersi, a także wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, czytając wynik badania.

Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?

USG piersi należy wykonywać regularnie, ponieważ badanie to pozwala odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór oraz inne potencjalnie groźne zmiany w tkance. Zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju można wyleczyć, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Przyjmuje się, że badanie ultrasonograficzne piersi najlepiej sprawdza się u kobiet przed 40 rokiem życia, ponieważ ich piersi mają z reguły budowę gruczołową. Starsze kobiety powinny zgłosić się na mammografię. USG piersi najlepiej wykonywać co roku.

Oprócz regularnych badań, skierowanie na USG piersi możesz otrzymać wtedy, gdy podczas samobadania wyczujesz niepokojące zmiany, takie jak guzki czy zgrubienia lub zauważysz inne objawy, np. zmiany w strukturze skóry lub brodawek sutkowych. Wskazaniem do przeprowadzenia badania obrazowego piersi jest również wyciek z sutków oraz ból piersi.

Co w wyniku USG piersi powinno zaniepokoić?

Od razu po badaniu USG otrzymujesz wynik opisany przez radiologa. Może on zawierać zdjęcia zmian, które zauważył lekarz – każda zmiana będzie dokładnie zmierzona i opisana. Do opisu badania stosuje się tzw. skalę BI-RADS, która ma siedem głównych stopni:

  • BI-RADS 0 – oznacza wynik niediagnostyczny. Należy powtórzyć badanie,
  • BI-RADS 1 – wynik mieści się w normie, zalecenie dotyczy dalszej profilaktyki w normalnym trybie,
  • BI-RADS 2 – wykryto łagodne zmiany,
  • BI-RADS 3 – wykryto zmiany, które mogą oznaczać nowotwór złośliwy. Zależnie od wskazań lekarza, należy w określonym czasie wykonać ponowne badanie kontrolne lub zgłosić się na biopsję,
  • BI-RADS 4 – wykryto zmianę, która może być nowotworem złośliwym. Wyróżnia się trzy podkategorie (4a, 4b, 4c), określające prawdopodobieństwo raka,
  • BI-RADS 5 – w piersi prawdopodobnie wykryto raka (ryzyko wynosi 95%) i należy wykonać biopsję,
  • BI-RADS 6 – wykryto zmiany, które wskazują na nowotwór złośliwy. W trybie pilnym należy przeprowadzić biopsję.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.