telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Ze względu na budowę damskich narządów płciowych, infekcje intymne mogą przydarzyć się każdej kobiecie, niezależnie od wieku. Najczęściej spotykane są infekcje bakteryjne i grzybicze, które rozwijają się gdy dochodzi do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Wnętrze pochwy ma odczyn kwaśny, co oznacza pH na poziomie od 3,6-4,5. W takim środowisku bytują bakterie Lactobacillus, które produkują tzw. pałeczki kwasu mlekowego. Zapobiegają one infekcjom intymnym, odpowiednio wcześnie hamując rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Warto wiedzieć, jak wyglądają wczesne objawy infekcji intymnych, aby w porę zgłosić się do ginekologa. Infekcje najlepiej leczyć we wczesnych fazach rozwoju. Zaniedbanie leczenia lub leczenie niewłaściwe może doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji na drogi moczowe.

Objawy infekcji intymnych to najczęściej świąd, pieczenie, zaczerwienienie sromu, upławy, nieprzyjemny zapach, a także ból podbrzusza oraz dyskomfort podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu. Co ważne, nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie, ale jeśli pojawi się samo swędzenie sromu, można zastanowić się, czy nie doszło do podrażnienia delikatnej skóry okolic intymnych przez nowy proszek do prania lub perfumowane wkładki. Należy odwiedzić ginekologa, gdy problem utrzymuje się lub pojawią się inne objawy, typowe dla infekcji intymnych. Lekarz może przeprowadzić badanie czystości pochwy, które polega na pobraniu wymazu z pochwy, który poddaje się ocenie w laboratorium.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji intymnej?

W profilaktyce infekcji intymnych szczególnie duże znaczenie ma odpowiednia higiena. Musi opierać się ona na regularnym myciu okolic intymnych za pomocą wody i niewielkiej ilości płynu do higieny intymnej o pH 5,5. Optymalna częstotliwość mycia sromu to raz lub dwa razy dziennie, przy czym za drugim razem lepiej użyć samej wody. Pochwa zdrowej kobiety oczyszcza się samoistnie za pomocą śluzu – z tego powodu nie ma potrzeby przeprowadzania irygacji pochwy (czyli wprowadzania do jej wnętrza wody), ani oczyszczania kosmetykami wewnętrznych warg sromowych. Mycie powinno polegać na obmyciu tylko zewnętrznych warg sromowych, co pozwoli zwiększyć poczucie higieny i komfortu, bez naruszania pożytecznej flory bakteryjnej.

Podstawowe zasady przeciwdziałania infekcjom intymnym obejmują również mycie w kierunku od sromu do odbytu oraz noszenie przewiewnej bielizny z bawełny, stosowanie bezzapachowych wkładek i podpasek. Warto pamiętać o tym, by nigdy nie dzielić z innymi osobami ręczników, gąbek, a także bielizny i strojów kąpielowych. Infekcjom intymnym sprzyja osłabiona odporność (np. w wyniku antybiotykoterapii) oraz zaburzenia hormonalne. Wiele łagodnie przebiegających infekcji można wyleczyć za pomocą dopochwowych środków dostępnych w aptece, ale o florę bakteryjną warto dbać na co dzień, sięgając np. po kiszonki, kefir i jogurty naturalne. Nie wszyscy wiedzą, że zdrowa dieta, pozbawiona zbyt dużej ilości cukru, pomaga zapobiegać rozwojowi infekcji grzybiczych.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.