telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Regularne wykonywanie wizyt kontrolnych w gabinecie ginekologicznym jest bardzo ważne dla zdrowia każdej kobiety. Planując wizytę u ginekologa trzeba się jednak do niej właściwie przygotować, m.in. wybrać odpowiedni termin. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, w jaki sposób należy się przygotować do wizyty u ginekologa.

Jak wybrać odpowiedni termin wizyty u ginekologa?

Wybierając odpowiedni termin wizyty powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim termin swojego okresu. Zaleca się, że aby wizyta u ginekologa była zawsze wykonywana w trakcie pierwszych 10 dni od daty zakończenia menstruacji. Wtedy po prostu nie ma problemów z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, nie odczuwa się również żadnych dolegliwości związanych z jajeczkowaniem i dzięki temu badanie ginekologiczne wiąże się z najmniejszym dyskomfortem. Termin badania tuż po zakończeniu miesiączki jest także korzystny z innego względu. W tym czasie bowiem w tkance gruczołu sutkowego nie występują jeszcze żadne zgrubienia, które są obecne tuz przed miesiączką, i dzięki temu ginekolog ma możliwość łatwiejszego zbadania piersi.

W trakcie trwania miesiączki także jest możliwe przeprowadzenie badania ginekologicznego, jednak zazwyczaj nie wykonuje się go bez konkretnych wskazań, ze względu np. na brak możliwości pobrania wymazu do wykonania cytologii. Badanie w tym czasie na pewno też jest dużo mniej komfortowe i to zarówno dla pacjentki, jak i dla samego lekarza. Ten termin jest jednak jedynym możliwym w celu założenia lub zdjęcia spirali domacicznej.

Oprócz elementów wskazanych powyżej, wybierając termin, a dokładniej godzinę wizyty u ginekologa warto jest także zwrócić uwagę na to, żeby przed wizytą mieć czas, żeby się odświeżyć. Raczej  nie zaleca się wizyt u ginekologa od razu po zakończeniu pracy. Dużo lepiej jest wybierać godziny poranne lub dni, w których po prostu nie pracujemy.

Właściwa higiena przed wizytą u ginekologa

Mając już wybrany termin i przygotowując się do wyjścia z domu koniecznie trzeba zadbać o swoją higienę osobistą. Zabiegi higieniczne nie muszą być jakoś szczególnie skomplikowane. Wystarczy tylko wzięcie prysznica przed wyjściem z domu oraz założenie świeżego ubrania. Myjąc części intymne powinno się je jednak tylko delikatnie podmyć z wierzchu, tak żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy. Na pewno tez nie można stosować żadnych pudrów ani dezodorantów do higieny intymnej, ponieważ mogą one zasłonić mogące być istotną informacją dla lekarza zapachy. Przed wyjściem na wizytę do gabinetu ginekologicznego koniecznie też powinno się opróżnić pęcherz, chyba że planowane jest wykonanie badania USG dróg rodnych przez powłoki brzuszne.

Jak najlepiej jest się ubrać na wizytę do ginekologa?

Bardzo ważny, przede wszystkim dla naszej wygody, jest także to, w jaki sposób się ubierzemy.  Rodzaj ubioru trzeba po prostu dobrać do tego, w jaki sposób wykonywane jest badanie ginekologiczne. Najłatwiej nam będzie poddać się badaniu, jeżeli założymy spódnicę. Nie powinno się zakładać spodni, ponieważ wtedy konieczne będzie całkowite rozebranie się do badania. Spódnica lub sukienka jest dużo bardziej swobodna i spokojnie będzie można szybko się rozebrać, a potem znowu ubrać.

Wybierając się na wizytę do gabinetu ginekologicznego nie można również zapomnieć o zabraniu swoich dokumentów oraz ewentualnie wyników wykonywanych w ostatnim czasie badań u lekarzy innych specjalizacji. Wszystkie dodatkowe informacje mogą być bardzo ważne dla przyjmującego nas lekarza. Koniecznie również przed wizytą powinnyśmy zanotować nazwy wszystkich stosowanych obecnie leków.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.