telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak często należy wykonywać cytologię?

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które polega na wykonaniu wymazu z szyjki macicy. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie raka szyjki macicy już we wczesnym stadium, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Dlatego też jest to jedno z istotniejszych badań, jakim powinny poddawać się wszystkie kobiety, nie tylko te w tzw. wieku rozrodczym. Jednak cytologię wykonuje się nie tylko w kierunku profilaktyki nowotworowej, ale również w celu diagnostyki nabłonka pochwy czy też kontroli leczenia nadżerki. I chociaż coraz więcej pacjentem doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to badanie, nadal nie zawsze wiemy, jak często należy je wykonywać.

Cytologia - co pół roku, co rok, a może co 3 lata?

NFZ zaleca wykonywanie badania cytologii raz na 3 lata. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że te zalecania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikają z kosztów takiej profilaktyki, a wykonywanie badań co 3 lata jest po prostu najbardziej opłacalne pod względem możliwości finansowych. Wpływ na te rekomendacje mają również dane statystyczne określających ilość stanów przednowotworowych w populacji. Pamiętajmy, że o tym, jak często należy wykonywać cytologię u danej pacjentki, zawsze powinien decydować przede wszystkim lekarz. Nie można więc sugerować się zaleceniami dotyczącymi wykonywania cytologii wyłącznie co 3 lata.

Ginekolodzy rekomendują, aby badanie było robione raz w roku. Jeśli wykonywana jest cytologia na podłożu płynnym, wówczas można wykonywać ją co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki badań były prawidłowe, kobiety po 30. roku życia mogą wykonywać badanie co 2-3 lata. Jednocześnie znów należy wziąć pod uwagę, że są to zalecenia ogólne. Istnieje wiele przypadków, kiedy uzasadnione jest częstsze poddawanie się badaniu.

Przykładowo, kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych, powinny je robić regularnie co roku, ponieważ mogą być szczególnie narażone na ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, którego kilka odmian jest kancerogennych. Z kolei kobiety po leczeniu stanu przednowotworowego powinny wykonywać cytologię co pół roku przez dwa lata.

Pamiętajmy, że cytologia to jedno z najistotniejszych badań profilaktycznych u kobiet. Rak szyjki macicy daje pierwsze objawy dopiero w stadium zaawansowanym, wcześniej nie występują żadne symptomy. Za sprawą cytologii można go wykryć we wczesnym stadium, kiedy możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia.

 

 

 

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.