telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Różne typy infekcji narządów płciowych i ich objawy

Rodzajów infekcji narządów płciowych u kobiet jest kilka. Niekiedy dają bardzo jednoznaczne objawy, co skłania pacjentki do szybkiej wizyty w gabinecie ginekologicznym, jednak mogą też przebiegać bez szczególnie odczuwalnych symptomów, przez co pacjentka zwleka lub nawet zupełnie nie poddaje się badaniom lekarskim. Trzeba pamiętać, że każda infekcja powinna zostać poddana leczeniu, ponieważ początkowo niegroźne dolegliwości mogą z czasem skutkować poważnymi konsekwencjami.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze typy infekcji narządów płciowych, na jakie mogą być narażone kobiety, wskazując przy tym ich charakterystyczne objawy.

Infekcje wirusowe

Do najczęstszych infekcji wirusowych w obrębie sromu i pochwy należą opryszczka warg sromowych i kłykciny kończyste (zwane też brodawkami płciowymi). Zakażenie wirusem opryszczki najczęściej wiąże się z takimi objawami jak m.in. świąd i pieczenie narządów płciowych, pęcherze wypełnione płynem, pękające i pozostawiające po sobie strupy, nieprzyjemne napięcie skóry. Opryszczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Z kolei kłykciny kończyste to wyrośla wyglądem przypominające brodawki, które pojawiają się zwykle w okolicach sromu i odbytu.

Infekcje grzybicze

Infekcje grzybicze to dość powszechna dolegliwość, która dotyka kobiet w różnym wieku. Bywa problematyczna w leczeniu, gdyż wykazuje tendencję do nawrotów. Konieczne jest wdrożenie leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza. Do najważniejszych objawów infekcji grzybiczej zaliczamy m.in. umiarkowaną ilość upławów, które są białawe i serowate, świąd, tkliwość i widoczne przekrwienie pochwy. Warto jednak pamiętać, że niekiedy infekcja nie daje żadnych powyższych objawów, a pacjentka dowiaduje się o swoim schorzeniu dopiero po wykonaniu podstawowych badań ginekologicznych.

Infekcje bakteryjne

Najczęstszą przyczyną infekcji bakteryjnych stanowią zaburzenia równowagi bakteryjnej pochwy. Charakterystycznym objawem są obfite szare, wodniste upławy o rybim zapachu. Tego rodzaju dolegliwość nie jest przenoszona drogą płciową. Do innego typu zakażeń bakteryjnych zaliczamy Chlamydię, która może dotknąć nie tylko kobiety, ale i mężczyzn. To poważna infekcja, która wymaga podjęcia stosownego leczenia.

Infekcje pasożytnicze

Pasożyty mogą bytować również w obrębie narządów rodnych. Do infekcji pasożytniczych zaliczamy rzęsistkowicę, która objawia się m.in.: pienistymi, żółtawymi lub zielonkawymi upławami o nieprzyjemnym zapachu, koniecznością częstego oddawania moczu, a nawet bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.