telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Nowotwory jajników – współczesne zagrożenie dla kobiet

Nowotwory jajników to jedna z tych chorób kobiecych, która rozwija się podstępnie i długo nie daje żadnych objawów. Kiedy już sygnalizuje swoją obecność, najczęściej szanse wyleczenia są bardzo niewielkie. Jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i zwiększyć szanse na wyleczenie?

Rozpoznawanie raka jajnika

Oczywistym jest, że im wcześniej wykryta zmiana nowotworowa, tym większe szanse na jej wyleczenie. Jeśli jednak rozwija się ona w utajeniu i nie jest możliwa do rozpoznania na podstawie pojawiających się symptomów, jedynym sposobem na jej wczesne wykrycie jest badanie ginekologiczne. Jako podstawę w takich sytuacjach stosuje się USG, które pozwala na wykrycie zmian rzędu nawet kilku milimetrów. Ponieważ kobiety raczej nie zgłaszają się na badanie celem wykrycia zmian nowotworowych w jajnikach, większość z nieprawidłowości odkrywana jest przypadkowo. Jakie objawy powinny skłonić pacjentkę do wizyty w gabinecie i poddania się badaniu? Do najczęstszych symptomów pierwszych stadiów raka jajnika zalicza się:

  • wzdęcia,
  • długotrwałą niestrawność,
  • brak apetytu.

Z czasem, wraz z rozwojem choroby, pojawiają się też:

  • nudności i wymioty,
  • wodobrzusze,
  • zaparcia,
  • parcie na pęcherz,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • obrzęki nóg.

Konsultacja gastrologiczna czy ginekologiczna?

Analizując pierwsze objawy raka jajnika, nietrudno zauważyć, że są one ściśle związane z układem pokarmowym. Przedłużające się dolegliwości skłaniają kobiety do wizyty w gabinecie gastrologa. Kiedy kuracja jest niewystarczająca, a pomimo przyjmowania leków objawy nie ustępują, konieczne jest badanie ginekologiczne. Podczas rutynowej kontroli, jakiej każda kobieta powinna poddawać się raz w roku, lekarz ocenia, czy jajniki są powiększone, a w razie potrzeby zleca wykonanie ultrasonografii. Możliwe jest zarówno wykonanie USG przez powłoki brzuszne, jak i transwaginalnego. To drugie jest bardziej dokładne i pozwala stwierdzić, czy zmiana nie jest torbielą. Leczenie nowotworów jajnika w pierwszych stadiach ma charakter farmakologiczny. Wykonuje się też badania pod kątem ewentualnych przerzutów. W dalszych stadiach konieczne jest leczenie operacyjne. Jednym z badań, które pozwalają wykryć raka jajnika są też markery nowotworowe Ca 125 i Ca 19.9.

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.