telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Przebieg i wskazania do badań ginekologicznych

Standardowe badanie ginekologiczne składa się z dwóch podstawowych części. Jedną z nich jest wywiad lekarski, czyli rozmowa lekarza z pacjentką na temat jej stanu zdrowia. Następnie przeprowadzane jest badanie ginekologiczne dróg rodnych. Badanie ginekologiczne mają na celu postawienie diagnozy dotyczącej stanu zdrowia kobiety pod kątem narządów płciowych.

Badanie ginekologiczne — wskazania

Badania ginekologiczne należą do standardowych badań diagnostycznych, dlatego bardzo ważne jest systematyczne ich wykonywanie co 6-12 miesięcy. Badanie powinno uwzględniać również cytologię i badanie piersi.

Nie istnieje ściśle określona granica wiekowa określająca, kiedy należy zgłosić się do ginekologa. Wykonanie standardowych badań ginekologicznych jest konieczne w przypadku następujących problemów zdrowotnych, m.in.:

  • objawy zbyt wczesnego lub opóźnionego dojrzewania
  • nieregularne, obfite i częste miesiączki
  • silne, intensywne bóle menstruacyjne
  • ból w podbrzuszu niezwiązany z fazami cyklu
  • krwawienie z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami

Badania ginekologiczne — przebieg

Po wywiadzie lekarskim następuje czas na przeprowadzenie badania. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz ginekolog delikatnie wprowadza do pochwy sterylny wziernik, którego wielkość jest dostosowana do wieku kobiety i indywidualnych warunków anatomicznych. Podczas badania lekarz ma szansę dokonać oceny ścian pochwy oraz szyjki macicy. Oprócz tego pobiera wymaz z pochwy i macicy, który następnie będzie użyty do badania cytologicznego. Badanie cytologiczne jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zdiagnozować wiele chorób narządów rodnych kobiety, w tym raka szyjki macicy.

Następnie lekarz przystępuje do badania wewnętrznego (dwuręcznego lub zestawionego). Polega ono na wprowadzeniu do pochwy pacjentki dwóch palców jednej ręki, dzięki czemu można zbadać sklepienie pochwy, szyjkę macicy i jej ujście zewnętrzne. W kolejnym kroku lekarz uciska drugą ręką podbrzusze pacjentki, padając położenie macicy i jej topografię w stosunku do ścian miednicy, wielkość i konsystencję.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.