telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak przebiega badanie ginekologiczne u dziecka?

Problemy związane z rozwojem narządów płciowych oraz z ogólnym dojrzewaniem mogą pojawiać się już u bardzo małych dziewczynek. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi ginekologia dziecięca. Typowe badanie ginekologiczne małych dziewczynek różni się od tego, jakie przechodzą ich mamy.

Typowy schemat wizyty dziecka u ginekologa

Wizyta w gabinecie ginekologicznym to duży stres nawet dla doświadczonych kobiet. Badanie stref intymnych wiąże się z naruszeniem prywatności i przekroczeniem pewnej strefy intymności, która jest niedostępna dla osób trzecich. Wymaga to pokonania własnego wstydu, a często też barier religijnych i kulturowych, co wiąże się z potrzebą wyjątkowego zaufania do lekarza. W przypadku małych, kilkuletnich dziewczynek, które są już świadome własnej płci, badanie ginekologiczne może być znacznie trudniejsze i wymaga szczególnego podejścia.

W praktyce medycznej stosuje się pewien schemat, który pozwala przygotować dziecko do badania, a także zmierzyć się z nim, jeśli dziewczynka jest w gabinecie po raz kolejny. Lekarz ginekolog wykonuje odpowiednie badania. Są to:

  • wizualna ocena skóry dziecka w okolicach krocza, podbrzusza, ud i odbytu – ustalenie stopnia rozwoju narządów płciowych i owłosienia,
  • badanie dwuręczne zestawione przezodbytnicze u dzieci i dziewczynek nieaktywnych seksualnie,
  • wziernikowanie pochwy oraz badanie dwuręczne zestawione u dziewcząt po rozpoczęciu współżycia płciowego,
  • badanie USG narządów miednicy mniejszej i ocena rozwoju narządów płciowych i jajnikowych oraz wykrywanie nieprawidłowości, jak torbiele czy guzy jajników.

Dodatkowe badania

Wizyta w gabinecie ginekologa dziecięcego zazwyczaj jest konsekwencją zauważenia nieprawidłowości w rozwoju lub pojawienia się nietypowych dolegliwości. Stąd też – poza standardowym postępowaniem – wykonuje się badania indywidualnie dobrane. W uzasadnionych przypadkach u małych dzieci można też zastosować wziernikowanie i badanie za pomocą waginoskopu. Wykorzystywane narzędzia są dobrane do budowy narządów dziewczynki, a także ogrzane i nawilżone 0,9% roztworem NaCl. Z kolei u dziewcząt aktywnych seksualnie w okresie do 3 lat po inicjacji zalecane jest wykonanie cytologii. Wszelkie podejmowane przez lekarza kroki muszą mieć uzasadnienie kliniczne, a jego zadaniem jest jak najmniejszy wpływ na psychikę dziecka.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.