telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Badania pozwalające wykryć nadżerkę

Nadżerka to stosunkowo powszechny problem u kobiet. Nie powoduje przykrych objawów, dlatego bardzo często kobiety ignorują pierwsze symptomy, co sprawia, że właściwe leczenie nadżerki jest znacznie opóźnione w czasie. Bardzo ważne jest zatem wykonanie stosownych badań, które pozwolą jak najwcześniej rozpoznać schorzenie.

Badania, które pozwalają zdiagnozować nadżerkę

Do badań rozpoznających nadżerkę nie należy się specjalnie przygotowywać. Przez dwa dni poprzedzające badanie należy wstrzymać się od współżycia seksualnego. W przypadku stosowania środków dopochwowych, np. antykoncepcyjnych lub wykonania irygacji pochwy, należy odczekać ok. 3-4 dni.

  • Jednym z kluczowych badań diagnostycznych w przypadku nadżerki jest posiew. Posiew polega na pobraniu szpatułką wydzieliny z szyjki macicy i pochwy. Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić, jaka infekcja była przyczyną stanu zapalnego szyjki macicy.
  • Kolejnym badaniem jest kolposkopia, przypominająca ultrasonografię przezpochwową. Podczas badania przez pochwę wprowadzany jest kolposkop, czyli specjalny przyrząd stanowiący mikroskop połączony z komputerem. W trakcie badania na monitorze pojawia się obraz badanego fragmentu w powiększeniu, dzięki czemu lekarz może dokonać stosownej oceny, dokładnie obejrzeć ewentualne zmiany itp.
  • Regularnie wykonywana cytologia również pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych zmian wskazujących na nadżerkę. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy próbki do późniejszej analizy. Przy pomocy specjalnej szczoteczki lekarz pobiega wydzieliną zawierającą komórki błony śluzowe, które następnie są przenoszone na specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Próbki oddawane są do laboratorium, gdzie specjalista cytolog analizuje budowę i kształt pobranych komórek. Wynik cytologii wskazuje na grupę cytologiczną pacjentki — im niższa, tym lepiej. Cytologia to stosunkowo proste, ale bardzo ważne badanie. Pozwala trafnie ocenić stan szyjki macicy, wskazać na ewentualne zmiany, np. stany zapalne czy raka we wczesnym stadium rozwoju.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.