telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek 15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Badanie USG piersi — wskazania i przebieg

Rak piersi to jedna z najpoważniejszych kobiecych chorób. Z tego też powodu bardzo ważne są działania profilaktyczne. Odpowiednio wczesna diagnostyka pozwala wykryć problem i podjąć stosowne leczenie. Podstawowym badaniem piersi jest ultrasonografia, czyli USG.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi to ważne badanie diagnostyczne, pozwalające wykryć zmiany nowotworowe. Jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Podczas badania wykorzystywane jest urządzenie ultradźwiękowe, które gwarantują wysoką czułość uzyskiwanego obrazu, co umożliwia zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe zmiany. Do głównych zalet tej metody zaliczamy możliwość wielostronnego podglądu każdej ze zmian.

Jak przebiega badanie USG piersi?

Przed badaniem lekarz przeprowadza z pacjentką krótki wywiad specjalistyczny, podczas którego należy udzielić informacji na temat wieku, przebytych ciąż, ewentualnych dolegliwości zdrowotnych, przyjmowanych leków hormonalnych. Należy również powiadomić lekarza o przebytych chorobach piersi, ewentualnych operacjach gruczołu oraz występowaniu w rodzinie nowotworów złośliwych jajnika, prostaty i piersi. Jeśli badania USG piersi były przeprowadzane w przeszłości, warto wziąć ze sobą wyniki.

Podczas badania USG pacjentka pozostaje w pozycji leżącej z ręką założoną za głowę, aby pierś była maksymalnie spłaszczona. Następnie lekarz smaruje pierś specjalnym żelem, który umożliwia prowadzenie sondy. Zaleca się wykonywanie tego badania w pierwszej połowie cyklu, najlepiej tuż po miesiączce. W późniejszym terminie mogą pojawić się trudności związane z obrzmieniem piersi. Badanie przeprowadzane jest zarówno w obrębie gruczołów, jak i w przestrzeni pod pachami.

Kiedy warto wykonać badanie USG piersi?

Pierwsze badanie USG piersi należy wykonać w wieku dwudziestu lat. Przez następną dekadę należy je powtarzać co dwa lata. Po trzydziestym roku życia należy poddawać się badaniu regularnie każdego roku.

Znacznie częściej powinny badać swoje piersi pacjentki, u których w rodzinie zdiagnozowano przypadki złośliwego nowotworu piersi lub stwierdzono mutację genu BRCA1 lub BRCA2.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.