Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Ile trwa ciąża? Oczywiście 10 miesięcy

Jak to możliwe? Całe życie uczono nas, że u człowieka ciąża trwa 9 miesięcy. Koleżanki w pracy często chwalą się, że to już ósmy miesiąc i że za miesiąc rodzą, no chyba, że dziecko będzie chciało przyjść na świat dopiero po terminie. Więc jak to jest? Ile tak naprawdę trwa ciąża? Okazuje się, że większość Polaków nie ma o tym pojęcia!

10, nie 9

Od wielu lat ciążę liczy się tygodniami, a nie miesiącami. Liczona w tej sposób, prawidłowa ciąża powinna trwać 40 tygodni, czyli 10 miesięcy. Jednak przelicznik z miesięcy na tygodnie nie ma wpływu na długość jej trwania. Co zatem ma? Moment, od którego uznajemy zaistnienie ciąży. Przeciętny człowiek powiedziałby, że jest spotkanie się komórki jajowej z plemnikiem. Jednak wg. lekarzy ginekologów ciąża zaczyna się na początku cyklu, w którym nastąpi zapłodnienie. Dlatego też kobieta zaczyna ciążę, zanim te dwie komórki dające życie się tak naprawdę spotkają. Chociaż osobom bez wykształcenia medycznego może wydawać się to dziwne, ten sposób liczenia bardzo ułatwia prowadzenie ciąży lekarzom.

Liczy się precyzja

W ciąży każdy tydzień przynosi duże zmiany dla płodu i samopoczucia mamy. Poszczególne tygodnie wymagają przeprowadzenia innych badań. Dlatego też można je precyzyjnie dopasować, tylko wiedząc, w którym tygodniu jest ciąża. Operowanie miesiącami to oszacowanie wieku ciąży z pomyłką do 4 tygodni, co może stanowić bardzo dużą różnicę. Dlatego też panie powinny propagować podawanie wieku ciąży w tygodniach, aby powoli wypierać ze świadomości ludzi staroświeckie i niedokładne operowanie miesiącami.  Taka nomenklatura również ułatwia prace lekarzom, którzy nie muszą domyślać się i szacować, jakie zalecenia wydać pacjentce, tylko mogą dobrać je idealnie do potrzeb rozwijającego się życia i stanu przyszłej mamy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.