telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Cytologia – co powinnaś o niej wiedzieć?

Cytologia jest to badanie diagnozujące raka szyjki macicy, ale nie tylko – wykrywa również raka trzonu macicy, raka jajnika oraz nadżerki macicy czy wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Kiedy i jak często wykonuje się cytologię?

Cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy, powinna być wykonywana u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Szczególnie ważne jest, aby dwukrotnie przeprowadzić ją w czasie ciąży – w I i III trymestrze. Cytologię wykonuje się raz do roku, lub rzadziej w przypadkach, gdy kobieta jest po 30., a jej wyniki poprzednich wymazów są prawidłowe. Jednak większość lekarzy zaleca rokroczne wykonywanie tego badania, które powinno wykonywać się przez całe życie, ponieważ tylko w ten sposób będziemy pewne, że nie grozi nam rak szyjki macicy.

Zalecenia przed cytologią

Badanie cytologiczne, które odbywa się podczas wizyty ginekologicznej, nie może być wykonywane w trakcie miesiączki, dlatego należy zaplanować wizytę u lekarza w odpowiednim czasie.  Najlepiej zgłosić się na badanie w środku cyklu. Dwa dni przed cytologią nie powinno się współżyć i używać tamponów oraz wszelkich leków dopochwowych. Na badanie powinno przyjść się bez żadnej infekcji intymnej, która obniża jakość wymazu, a nawet sprawia, że zupełnie nie nadaje się on do oceny przez lekarza.

Dlaczego jest tak ważna?

W Polsce wiele kobiet zaraża się wirusem brodawczaka ludzkiego i jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Lekarze podkreślają, że profilaktyka i regularne badania cytologiczne pozwalają szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i rozpocząć leczenie. Kobiety, które chcą dbać o swoje zdrowie, nie mogą o tym zapominać. Rzetelny ginekolog sam przypomina swoim pacjentkom o cytologii i innych badaniach, dlatego warto regularnie chodzić do jednego lekarza.

Cytologia Białystok

Badanie cytologiczne jest bardzo tanie, a pacjentce daje pewność, co do stanu zdrowia jej szyjki macicy. Cytologię w Białymstoku wykonuje ginekolog Anna Kluz-Kowal.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.