telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Tabletka „po”. Plusy i minusy zastosowania

Tabletka „po” jest ostatnią legalną deską ratunku dla kobiet w Polsce, które wolałyby nie rodzić nieplanowanego dziecka. To antykoncepcja szczególna. Powinna być stosowana bardzo rzadko, tylko w najgorętszych przypadkach, na przykład gdy podczas stosunku pęknie prezerwatywa, lub gdy kobieta zapomniała o wzięciu kilku kolejnych zwykłych tabletek antykoncepcyjnych.

Jak działa tabletka „po”?

Tabletka „po” to prawdziwa bomba hormonalna. Jest szkodliwa dla zdrowia, może wręcz całkowicie rozregulować cykl miesiączkowy, jeśli używa się jej zbyt często. Jak działa? Tabletka zatrzymuje uwalnianie komórki jajowej przez jajniki i utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Dlatego ważne jest, aby przyjąć ją jak najszybciej po stosunku, maksymalnie do 5 dni. Im później kobieta ją zażyje, tym mniejszą ma ona skuteczność. Tabletka nie jest wstanie przerwać już rozwiniętej ciąży.

Wady i zalety

Podstawową i w zasadzie jedyną zaletą tabletki „po” jest zapobieganie ciąży. Gdy kobiecie zdarzy się uprawiać seks bez zabezpieczenia lub  w skrajnym przypadku – po gwałcie, nie musi ona brać na siebie jego poważnych konsekwencji. Chociaż nie jest to tabletka poronna, w środowiskach skrajnie prawicowych jej użycie może być uważane za akt przeciwko życiu ludzkiemu. Jeśli chodzi o jej wady, to jest to na pewno szkodliwy wpływ na zdrowie kobiety. Często powoduje skutki uboczne, takie jak biegunka, wymioty, bóle głowy i brzucha. Kobieta może czuć się po niej obolała i spuchnięta, jak podczas okresu. Czasami powoduje też plamienia lub krwawienia, które mogą uregulować się dopiero po najbliższym okresie. W Europie przeważnie ten rodzaj tabletki dostępny jest w aptekach bez recepty. W Polsce w najbliższym czasie do zakupu będzie niezbędna recepta. Obecnie w aptekach dostępnych jest kilka rodzajów tabletek „po”, cena najdroższej z nich nie powinna przekraczać 150zł.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.