telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Oznaki zbliżającego się porodu

Obawiasz się, że początek porodu Cię zaskoczy i nie zdążysz dojechać do szpitala? Nie martw się, Twój organizm „poinformuje” Cię o tym, że niedługo nastąpi rozwiązanie Twojej ciąży. Wystarczy tylko prawidłowo odczytać sygnały wysyłane przez Twoje ciało.

U przyszłych mam przed porodem mogą pojawić się problemy z układem pokarmowym, np. biegunki oraz wymioty. Te objawy nie powinny Cię niepokoić. To sygnał, że Twój organizm oczyszcza się, aby ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny.

Jednym z objawów zbliżającego się rozwiązania jest opuszczenie brzucha, które spowodowane będzie obniżeniem się dna macicy. Z pewnością zauważysz ten proces, ponieważ sprawi on, że zniknie nacisk na przeponę, a Ty będziesz mogła swobodniej oddychać.

Na kilka dni przed porodem mogą pojawić się nieregularne skurcze macicy (nazywane skurczami Braxtona-Hicksa), które możesz pomylić z właściwymi skurczami przedporodowymi. W tym wypadku możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy poród już się rozpoczął. Wystarczy, że zmienisz pozycję siedzenia/leżenia albo weźmiesz ciepłą kilkunastominutową kąpiel. Jeśli skurcze ustąpią, to znaczy, że do rozwiązania zostało jeszcze trochę czasu.

Zbliżający się poród zwiastuje również odejście czopu śluzowego, który do tej pory chronił macicę przed zanieczyszczeniami oraz wirusami. Jego wydalenie oznacza, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, co oznacza, że w najbliższym czasie zaczniesz rodzić.

Oznaką rozpoczęcia porodu jest pojawienie się regularnych skurczy, powtarzających się co 5 – 7 minut, których nie można niczym wyciszyć, oraz odejście wód płodowych.

Jeśli masz jakieś wątpliwości albo obawy odnośnie porodu, powinnaś udać się na konsultację do lekarza ginekologa, który dokładnie wytłumaczy Ci, jak powinnaś odczytywać sygnały swojego organizmu przed porodem.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.