telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Higiena w czasie ciąży

Infekcje okolic intymnych są częstą przypadłością kobiet, jednak ciąża jest okresem, w którym o wiele łatwiej o zakażenie narządów intymnych oraz dróg moczowych. Większa podatność na zakażenia spowodowana jest hormonami ciążowymi, które wpływają na zmianę pH pochwy z kwaśnego na zasadowe.

Przyszłe mamy szczególnie powinny uważać na infekcję, ponieważ może ona mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego w czasie ciąży powinnaś zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę intymną.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji intymnych, powinnaś myć części intymne dwa razy dziennie. Do mycia nie musisz koniecznie używać płynów przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ale zwróć uwagę na to, aby miał właściwe pH (w razie wątpliwości, jaki płyn będzie dla Ciebie odpowiedni, warto skonsultować się z farmaceutką albo ze swoim ginekologiem położnikiem. Do wycierania okolic intymnych zaleca się stosowanie osobnych ręczników, które należy często zmieniać i prać w wysokiej temperaturze.

Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniej bielizny. Paniom w ciąży polecamy noszenie przewiewnych, bawełnianych majtek. W wypadku kiedy masz obfite upławy, powinnaś rozpocząć stosowanie wkładek higienicznych.

W miarę możliwości unikaj również korzystania z publicznych toalet, ale jeśli sytuacja zmusza Cię do odwiedzin w takim miejscu, warto korzystać z jednorazowych nakładek. Ostrożność zachowaj także przy korzystaniu z publicznych pryszniców oraz basenów.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.