telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czym jest mammografia?

W ostatnich latach organizuje się coraz więcej akcji, które mają na celu szerzenie profilaktyki raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u Polek. Jednym z badań, które mają na celu wykrycie zmian nowotworowych w kobiecych piersiach, jest mammografia. Lekarze zalecają regularne wykonywanie badań, ponieważ dzięki temu możliwe jest wykrycie tkanek rakowych w dość wczesnym stadium rozwoju oraz całkowite wyleczenie nowotworu.

Badanie polega na prześwietleniu piersi za pomocą promieni rentgenowskich, które bez problemu przechodzą przez tkankę tłuszczową, z której zbudowana jest pierś. Jeśli w piersi znajduje się jakaś zmiana, promienie najczęściej zostaną przez nią pochłonięte, co zostanie zobrazowane na zdjęciu rentgenowskim. Z wynikami badań zawsze warto udać się na konsultację do gabinetu ginekologicznego.

Mammografia jest szczególnie zalecana paniom, które przekroczyły 40. rok życia. Do 50. roku życia badanie profilaktyczne powinno być przeprowadzane co dwa lata. Starsze kobiety powinny wykonywać mammografię raz do roku.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.