telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy cytologia może w pełni zastąpić test HPV?

W dobie nowoczesnej medycyny coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jakie badania są najbardziej efektywne w wykrywaniu raka szyjki macicy. Czy tradycyjna cytologia może w pełni zastąpić test HPV? W niniejszym artykule porównamy te dwa badania oraz omówimy ich zalety i wady.

Cytologia - tradycyjne badanie przesiewowe

Cytologia to badanie, które polega na pobraniu komórek z szyjki macicy i analizie ich pod mikroskopem. Jest to standardowy sposób diagnozowania zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy. Wykonuje się je od lat i jest powszechnie dostępne dla kobiet. Cytologia ma na celu wykrycie nieprawidłowych komórek, które mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Jednakże cytologia nie jest w stanie wykryć wszystkich przypadków raka, a jej skuteczność zależy od jakości próbki oraz doświadczenia osoby analizującej preparat.

Test HPV - nowoczesna metoda diagnostyczna

Test HPV to badanie mające na celu wykrycie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w organizmie. Wirus ten jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Test HPV pozwala na wykrycie nawet niewielkich ilości wirusa, co może prowadzić do wczesnego rozpoznania zmian przedrakowych i rakowych. W przeciwieństwie do cytologii test HPV daje bardziej precyzyjne wyniki, ponieważ opiera się na analizie DNA wirusa.

Czy cytologia może w pełni zastąpić test HPV?

W świetle powyższych informacji cytologia nie może w pełni zastąpić testu HPV. Oba badania mają swoje zalety i wady, ale test HPV daje bardziej precyzyjne wyniki oraz pozwala na wykrycie obecności wirusa HPV, który jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Stosowanie obu badań w połączeniu z regularnymi wizytami u ginekologa oraz dbałością o zdrowy styl życia może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.