telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy podczas okresu można przeprowadzić badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne to ważny element profilaktyki zdrowia każdej kobiety, jednak wiele z nich zastanawia się, czy podczas okresu można przeprowadzić takie badanie. W tym artykule omówimy, kiedy jest to możliwe i jakie są ewentualne ograniczenia.

Czy badanie ginekologiczne jest możliwe podczas menstruacji?

Badanie ginekologiczne podczas menstruacji jest możliwe, jednak nie zawsze jest to wskazane. Wiele kobiet obawia się, że krwawienie może utrudnić ocenę stanu narządów rodnych lub prowadzić do nieprawidłowych wyników badań. Z drugiej strony, istnieją sytuacje, gdy badanie ginekologiczne w trakcie miesiączki może być konieczne, na przykład w przypadku silnych bólów czy podejrzenia infekcji. Są sytuacje, gdy badanie ginekologiczne podczas menstruacji może być niezbędne. Przykłady takich sytuacji to silne bóle brzucha, nietypowe objawy towarzyszące krwawieniu czy podejrzenie infekcji. W takich przypadkach lekarz może zdecydować, że badanie jest konieczne, aby postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Planowanie badania ginekologicznego względem cyklu miesiączkowego

Aby uniknąć ewentualnych ograniczeń związanych z przeprowadzeniem badania ginekologicznego podczas okresu, warto zaplanować wizytę u lekarza w odpowiednim czasie cyklu. Najlepszym momentem na badanie jest okres między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, gdy krwawienie już się zakończyło, a błona śluzowa macicy jest jeszcze stosunkowo cienka. Przed badaniem ginekologicznym warto zadbać o higienę intymną oraz unikać stosowania tamponów czy wkładek higienicznych bezpośrednio przed wizytą. W przypadku badań takich jak cytologia czy kolposkopia, lekarz może zalecić również unikanie stosunków płciowych na kilka dni przed badaniem, aby wyniki były jak najbardziej precyzyjne.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.