telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to jedno z najczęstszych powikłań występujących podczas ciąży. Chociaż może prowadzić do poważnych problemów zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka, odpowiednia diagnoza i skuteczne leczenie mogą minimalizować ryzyko. W artykule tym omówimy, czym jest cukrzyca ciążowa, jak ją badać oraz jakie są jej konsekwencje dla zdrowia przyszłych matek.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa (gestational diabetes mellitus, GDM) to stan nietolerancji węglowodanów, który pojawia się lub jest rozpoznawany po raz pierwszy w trakcie ciąży. Chociaż cukrzyca ciążowa zwykle ustępuje po porodzie, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 później w życiu zarówno u matki, jak i u dziecka. Szacuje się, że cukrzyca ciążowa dotyka około 2-10% wszystkich ciąż.

Każda pacjentka powinna być bacznie obserwowana przez lekarza pod kątem objawów cukrzycy ciążowej. Powszechnie stosowanym badaniem kobiet w ciąży jest test obciążenia glukozą, który pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z przyswajaniem cukru. Badanie to polega na spożyciu roztworu glukozy, a następnie wykonaniu pomiarów stężenia glukozy we krwi w określonych odstępach czasu.

W Polsce tego rodzaju badanie kobiet w ciąży jest wykonywane pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, jednak w przypadku wysokiego ryzyka cukrzycy ciążowej można je wykonać wcześniej.

Jakie są przyczyny występowania cukrzycy ciążowej?

Dokładne przyczyny cukrzycy ciążowej nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, jednak wiadomo, że rola hormonów oraz insulinooporność odgrywają kluczowe znaczenie. Hormony ciążowe, takie jak estrogen czy progesteron, wpływają na sposób, w jaki organizm przyszłej matki reaguje na insulinę. W efekcie komórki stają się bardziej oporne na insulinę, co prowadzi do zwiększonej produkcji insuliny przez trzustkę i ostatecznie do wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Kluczowym elementem w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy ciążowej jest kontrola stężenia glukozy we krwi. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz monitorowanie stężenia glukozy we krwi są podstawą terapii.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.