telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza to przewlekłe i często bolesne schorzenie, które dotyka kobiety w wieku reprodukcyjnym. To stan, w którym endometrium, a właściwie tkanka endometrialna, zwykle wyścielająca wnętrze macicy, rozwija się poza macicą, zazwyczaj w okolicach miednicy. To choroba powodująca nie tylko silny ból, ale i niepłodność lub inne problemy zdrowotne. Dowiedz się, jakie są objawy endometriozy!

Co to jest endometrioza?

Z endometriozą mamy do czynienia, gdy tkanka endometrialna, wyścielająca wnętrze macicy, znajduje się poza nią, rosnąc na organach takich jak jajniki, jajowody, pęcherz moczowy i inne obszary w rejonie miednicy. Rozwój tkanki endometrialnej w takich miejscach może powodować zapalenie i bliznowacenie, a także prowadzić do silnego bólu w trakcie miesiączki oraz podczas stosunku seksualnego. Warto regularnie przeprowadzać badania ginekologiczne – są one skuteczną diagnostyką tej choroby. Jakie są jej objawy?

Jakie są najważniejsze objawy endometriozy?

Czynniki rozwoju choroby obejmują przypadki występowania endometriozy w rodzinie, a także krótszy cykl miesiączkowy oraz wczesne wystąpienie miesiączki (nawet przed 11 rokiem życia). Do innych objawów należą: obfite krwawienia miesiączkowe, częste zmęczenie oraz niepłodność. Zdarza się, że diagnoza może być utrudniona, gdyż nie istnieje żaden jeden test na wykrycie endometriozy. Diagnozę można postawić na podstawie badania ginekologicznego, historii choroby, badania fizycznego i badania obrazowego, np. ultrasonografii, rezonansu magnetycznego czy laparoskopii.

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy zależy od indywidualnych okoliczności, ale może obejmować leki, takie jak hormonalne środki antykoncepcyjne lub leki przeciwzapalne, aby zmniejszyć ból i stan zapalny. Chirurgia może być również zalecana w celu usunięcia narośli endometrialnych lub tkanki bliznowatej. Oprócz leczenia medycznego endometriozy istnieją zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami, takimi jak regularne ćwiczenia i techniki redukcji stresu, takie jak joga lub medytacja.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.