telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy jajniki mogą być różnej wielkości?

Czy jajniki mogą być różnej wielkości? Czy takie objawy powinny wzbudzić niepokój? Jakie są najczęstsze przyczyny ich powiększenia? W niniejszym wpisie udzielamy odpowiedzi na wszystkie pytania. W niektórych przypadkach warto profilaktycznie zapisać się na badanie ginekologiczne, aby lepiej zadbać o własne zdrowie.

Jakiej wielkości są jajniki?

Jajnik u dorosłej kobiety ma zazwyczaj 1,5-3 cm szerokości i 2-5 cm długości. Warto jednak pamiętać, że jego rozmiar może się zmienić – kluczowe znaczenie ma dzień cyklu miesiączkowego. W okresie dojrzewania jajniki są mniejsze, zaś w okresie rozrodczym ulegają powiększeniu. Największy rozmiar jajnika pojawia się po zapłodnieniu. Dzieje się tak, gdyż wtedy są produkowane bardzo duże ilości hormonów. Z wiekiem kurczą się i ulegają fałdowaniu, aż przestają być aktywne.

Czy powiększony jajnik to powód do zmartwień?

Wynik powiększonego jajnika w badaniu ginekologicznym zawsze należy interpretować indywidualnie. Rezultat jest konsekwencją wielu objawów towarzyszących, do których należą: wiek pacjentki, schorzenia towarzyszące, cykl menstruacyjny. Przykładowo – tuż przed owulacją jajnik ulega naturalnemu powiększeniu, gdyż zaczyna przygotowywać się do uwolnienia komórki jajowej. Po zakończonej owulacji jajnik wróci do swoich prawidłowych i wcześniejszych rozmiarów.

U kobiet przed menopauzą wynik badania ginekologicznego może potwierdzić występowanie torbieli jajników. Wyszczególniamy torbiele łagodne (czynnościowe, potworniaki dojrzałe, torbiele endometrialne) i zmiany złośliwe (nowotwory gonadalne, raki nabłonkowe, nowotwory germinalne). Jeszcze inną przyczyną powiększenia jajników może być zespół policystycznych jajników, polegający na nadmiernej produkcji androgenów. To częsta przyczyna niepłodności. Wynik badania USG należy zawsze omówić z ginekologiem, który w razie konieczności zaproponuje poszerzenie diagnostyki.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.