telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników (Polycystic Ovary Syndrome) jest schorzeniem, które wpływa na cykl menstruacyjny, prowadząc do niepłodności. Choroba powoduje poważne zaburzenia gospodarki hormonalnej i dotyczy około 20% młodych kobiet. Jakie są przyczyny i objawy zespołu policystycznych jajników? W jaki sposób przebiega leczenie tej choroby? Wyjaśniamy.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - choroba o zróżnicowanym przebiegu klinicznym

PCOS to coraz częściej diagnozowane schorzenie, które związane jest z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu jajników. Do rozwoju zespołu policystycznych jajników prowadzą zaburzenia w wydzielaniu androgenów. Na skutek zmian w pracy jajników dochodzi do złożonych zaburzeń endokrynologicznych, których skutkiem są m.in. zaburzenia miesiączkowania i cykle bezowulacyjne. Potwierdzeniem diagnozy są wyniki badań ginekologicznych

PCOS znacząco zwiększa ryzyko rozwoju innych schorzeń m.in. cukrzycy typu 2, hiperlipidemii oraz chorób układu krążenia. Jednym ze skutków zwiększonego wydzielania androgenów jest także hirsutyzm, czyli nieprawidłowe owłosienie typu męskiego.

Jakie są przyczyny PCOS?

Na rozwój PCOS wpływają różne czynniki, które prowadzą do zwiększenia produkcji androgenów, przez jajniki. Wzmożona aktywność jajników jest często związana z defektem genetycznym, który dziedziczony jest w sposób autosomalny dominujący.

Jakie są objawy PCOS?

PCOS może wywoływać różne objawy. Najczęściej prowadzi do występowania nieregularnych cyklów menstruacyjnych, braku owulacji oraz wywołuje inne zmiany w funkcjonowaniu organizmu m.in.:

  • zespół metaboliczny,
  • problemy skórne - trądzik, łojotok,
  • nadmierne wypadanie włosów (łysienie androgenowe).

Leczenie PCOS

Leczenie PCOS ma na celu ustabilizowanie pracy jajników. Terapia polega na stosowaniu leków hormonalnych. Wcześnie rozpoczęte leczenie PCOS pozwala zahamować rozwój choroby oraz zapobiec jej licznym powikłaniom.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.