telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak liczy się trymestry ciąży?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa określany jest wiek ciąży i spodziewany termin porodu. Oczywiście, dane dotyczące porodu są orientacyjne i podawane w przybliżeniu ok. 2 tygodni, bo, w większości przypadków, nie sposób dokładnie określić zarówno daty zapłodnienia, jak i zakończenia ciąży. W jaki sposób liczy się trymestry ciąży? Jak lekarz określa jej początek i spodziewany termin porodu? Dowiedz się więcej na ten temat.

Odliczanie czas start...

Badanie ginekologiczne, które potwierdza ciążę, pozwala także w przybliżeniu określić moment zapłodnienia. Najczęściej kobiety zgłaszają się do ginekologa około 4. tygodnia ciąży. W celu ustalenia początku ciąży stosowana jest reguła Naegelego - za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Od tego momentu liczone są kolejne tygodnie i miesiące ciąży.

Ile trwa ciąża?

Ciąża trwa 9 miesięcy. Prawidłowo dziecko powinno przyjść na świat pomiędzy 38. a 40. tygodniem ciąży. Kolejne etapy rozwoju dziecka określane są z wykorzystaniem trymestrów ciąży. Ciąża dzieli się na 3 trymestry - każdy trymestr ciąży trwa 3 miesiące.

Pierwszy trymestr ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa 13. tygodni. W pierwszym trymestrze następują intensywne podziały komórkowe, które mają na celu ukształtowanie narządów i układów organizmu płodu.

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się w 14. tygodniu ciąży i trwa do 27. tygodnia. W tym czasie maleje ryzyko związane z utratą ciąży, płód szybko rośnie, a większość przyszłych mam cieszy się doskonałym samopoczuciem.

Trzeci trymestr ciąży rozpoczyna się w 28. tygodniu. Od tego momentu dziecko zaczyna przybierać na wadze oraz przygotowywać się do przyjścia na świat. Spodziewany termin porodu wyznaczany jest na 40. tydzień ciąży. Z porodem przedwczesnym mammy do czynienia, gdy dziecko przyjdzie na świat przed 37. tygodniem ciąży.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.