telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak dbać o higienę okolic intymnych?

Niezależnie od płci, niezbędne jest prawidłowe dbanie o higienę intymną. Właściwe nawyki należy wypracowywać już u małych dzieci, które uczą się samodzielnego mycia. Przestrzeganie zasad higieny intymnej pozwala uniknąć rozwoju uciążliwych infekcji, które mogą z okolicy intymnej rozprzestrzenić się na narządy wewnętrzne układu moczowego i układu płciowego. Jak dbać o higienę intymną? Wyjaśniamy.

Higiena intymna dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet

Budowa anatomiczna płci żeńskiej sprzyja częstemu rozwojowi infekcji intymnych, co ma związek z niewielką odległością od cewki moczowej i chroniącego wejście do pochwy sromu do odbytu. Pierwszą i najważniejszą zasadą higieny intymnej, jest mycie i podcieranie się w kierunku od sromu do odbytu. Zasady tej należy przestrzegać od pierwszych dni życia dziewczynki. Do higieny intymnej należy stosować specjalne środki myjące, które nie podrażniają błony śluzowej oraz nie zaburzają równowagi mikroflory bakteryjnej. Podrażnienia związane ze stosowaniem do higieny intymnej zwykłego mydła, żelu pod prysznic itp. to jedna z częstszych przyczyn wizyt u ginekologa.

Do osuszania okolicy intymnej powinno się używać osobnego ręcznika lub miękkiego ręcznika papierowego.

Co ułatwia dbanie o higienę intymną?

Aby właściwie dbać o okolicę intymną, trzeba korzystać z odpowiedniej bielizny. Bielizna powinna zapewniać przepływ powietrza oraz nie może sprzyjać nadmiernemu poceniu się okolicy intymnej. Korzystając z wkładek higienicznych oraz podpasek i tamponów, trzeba systematycznie je wymieniać oraz podmywać się po zmianie środków higieny osobistej. Objawy wskazujące na podrażnienie lub infekcję intymną, do których zaliczamy np. świąd, zaczerwienienie, pieczenie i upławy, powinny być natychmiast konsultowane z ginekologiem.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.