Na czym polega badanie ginekologiczne?
Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku w celu wykonania badań profilaktycznych. To bardzo ważne, bo podczas badania mogą zostać wykryte poważne schorzenia, które przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Niestety, wiele kobiet unika badań ginekologicznych, odwiedzając lekarza jedynie w celu potwierdzenia ciąży oraz kontroli jej przebiegu. Jak wygląda profilaktyczne badanie ginekologiczne? Wyjaśniamy.
Wizyta u ginekologa krok po kroku
Badanie ginekologiczne ingeruje w naszą intymność, jednak nie trzeba się go obawiać oraz wstydzić. Wizyta u lekarza wiąże się z koniecznością rozebrania się od pasa w dół i jest wykonywane na specjalnym fotelu. Zanim lekarz ginekolog rozpocznie badanie ginekologiczne, przeprowadza wywiad z pacjentką, pytając m.in. o przebieg cykli menstruacyjnych. Pierwszy etap badania ginekologicznego uwzględnia ocenę stanu zdrowia zewnętrznych narządów płciowych.
W celu oceny stanu zdrowia narządu rodnego wykonywane jest badanie palpacyjne oburęczne. Wnętrze pochwy badane jest przez lekarza za pomocą palca, a badanie przez powłoki brzuszne, polega na uciskaniu podbrzusza.
Elementem badania ginekologicznego kobiet, które rozpoczęły współżycie, jest pobranie wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego. W celu wykonania cytologii lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, a następnie pobiera wymaz specjalną szczoteczką.
Elementem badania ginekologicznego może być także wykonanie badania USG przezpochwowego oraz badania USG przez powłoki brzuszne. USG przezpochwowe wykonywane jest np. w celu potwierdzenia wczesnej ciąży. Badanie ginekologiczne może wiązać się z niewielkim dyskomfortem, ale nie jest bolesne. Bardzo ważne jest, aby wykonywać je systematycznie i odwiedzać ginekologa, gdy pojawią się nawet niezbyt uciążliwe dolegliwości ze strony układu rozrodczego.