telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czym charakteryzuje się ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna, czyli ciąża ekotopowa, zdarza się stosunkowo rzadko – ryzyko z nią związane dotyczy około 2% wszystkich ciąż. Każda kobieta powinna znać objawy ciąży pozamacicznej, aby uniknąć zagrożenia związanego z nieprawidłowym zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną? Kiedy trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy.

Ciąża wewnątrzmaciczna a ciąża pozamaciczna

Od pierwszych chwil po zapłodnieniu komórki jajowej w organizmie kobiety zaczynają zachodzić dynamiczne zmiany, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju płodu. Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy przyszła mama zwykle nie odczuwa żadnych dolegliwości ciążowych, a czasami nawet nie podejrzewa, że w jej macicy rozpoczyna się nowe życie. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się najczęściej około 4-6 tygodniach od zapłodnienia i wówczas najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia pozytywnego wyniku testu ciążowego. W przypadku większości ciąż mamy do czynienia z ciążą wewnątrzmaciczną, która pozwala na prawidłowy rozwój zarodka. Ciąża pozamaciczna diagnozowana jest, gdy dojdzie do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy, co uniemożliwia rozwój płodu, zagrażając zdrowiu i życiu kobiety. Niestety, nie ma możliwości jej donoszenia.

Jak może objawiać się ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna jest stanem patologicznym, który wymaga wdrożenia odpowiednich procedur medycznych, a także może wiązać się z koniecznością wykonania zabiegów ginekologicznych. Początkowo może wywoływać objawy typowe dla ciąży wewnątrzmacicznej, dając pozytywny wynik testu ciążowego oraz wywołując dość charakterystyczne dolegliwości, które pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży, czyli m.in. ból, obrzmienie i tkliwość piersi. Inne objawy ciąży pozamacicznej to np. nasilający się ból brzucha, pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, plamienie i krwawienie z dróg rodnych, osłabienie, zawroty głowy, nagłe pogorszenie się samopoczucia, które prowadzi do omdlenia. Do objawów ciąży pozamacicznej zaliczamy także ból pleców, który promieniuje do ramienia, przyśpieszone tętno, bladość powłok skórnych oraz nasilające się problemy z oddychaniem.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.