Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Choroby tarczycy a ciąża

Tarczyca to jeden z bardzo ważnych gruczołów dokrewnych, który produkuje i uwalnia do organizmu hormony. Są one odpowiedzialne za przebieg wielu reakcji biologicznych, wpływając na funkcjonowanie różnych narządów i układów, dlatego zaburzenia hormonalne wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Czy choroby tarczycy mogą zagrażać ciąży oraz utrudniać poczęcie dziecka? Wyjaśniamy.

Jakie są najczęściej diagnozowane choroby tarczycy?

Tarczyca to niewielki gruczoł wydzielania wewnętrznego, który pełni wiele bardzo ważnych funkcji, wpływając m.in. na metabolizm oraz cykl menstruacyjny. Choroby tarczycy przez długi czas mogą rozwijać się w ukryciu, a wywoływane przez nie objawy są często przypisywane np. intensywnemu trybowi życia lub działaniu stresu. Tarczyca może chorować na kilka sposobów, co objawia się zaburzeniami w wydzielaniu produkowanych przez nią hormonów. Zaliczamy do nich tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Wydzielanie hormonów tarczycy kontrolowane jest przez przysadkę mózgową. Tarczyca może produkować zbyt mało hormonów, wydzielać ich za dużo lub chorować z powodu autoagresji układu immunologicznego, który produkuje zaburzające jej pracę przeciwciała.

Hormony tarczycy a kobieca płodność

Choroby tarczycy mają negatywny wpływ na płodność kobiety oraz mogą zaburzać przebieg ciąży, bo musimy pamiętać, że na początkowym etapie rozwoju płodu nie wydziela on własnych hormonów, korzystając z hormonów matki. Ich niedobór lub nadmiar wpływa więc na funkcjonowanie płodu.

Najczęściej diagnozowane choroby tarczycy to niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto, która pod względem objawów klinicznych przypomina niedoczynność tarczycy. Objawem chorób tarczycy są m.in. zaburzenia miesiączkowania i zaburzenia owulacji, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Co więcej, nieleczone choroby tarczycy mogą również prowadzić do poronień, dlatego kobiety ciężarne, które zgłaszają się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży, są kierowane na badania, które pozwalają określić poziom hormonów tarczycy, co umożliwia rozpoczęcie leczenia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.