Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Kiedy należy udać się do ginekologa, a kiedy do endokrynologa?

Lekarz ginekolog i lekarz endokrynolog są często odwiedzani przez kobiety, w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń miesiączkowania oraz związanych z nimi problemów np. z zajściem w ciążę. U wielu kobiet zaburzenia miesiączkowania związane są z zaburzeniami w wydzielaniu hormonów, co sprawia, że wymagają one kompleksowego leczenia. Dowiedz się, kiedy odwiedzić ginekologa, a kiedy udać się do endokrynologa.

Profilaktyka chorób ginekologicznych – kiedy pójść do ginekologa?

Ginekolog to lekarz, którego każda kobieta powinna odwiedzać przynajmniej raz w roku od momentu rozpoczęcia współżycia. Jest to bardzo ważne, nawet jeżeli nie występują zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, upławy, ból podczas stosunku oraz inne dolegliwości, które mogą wskazywać na schorzenia układu rozrodczego. Niestety, wiele kobiet zapomina o profilaktyce chorób ginekologicznych, rezygnując z systematycznych badań kontrolnych. To błąd, który może skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, bo brak objawów chorobowych nie jest wyznacznikiem dobrego zdrowia intymnego. Do ginekologa należy chodzić systematycznie oraz bezzwłocznie umawiać się na wizytę, gdy pojawiają się objawy ze strony układu rozrodczego np. okresowe zaburzenia miesiączkowania, ból podczas menstruacji, obfite lub skąpe krwawienia, problemy z zajściem w ciążę. Ginekolog po wykonaniu niezbędnych badań może skierować kobietę do endokrynologa lub sam zająć się diagnostyką endokrynologiczną i leczeniem, jeżeli jest ginekologiem-endokrynologiem.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Endokrynolog diagnozuje i leczy zaburzenia hormonalne, które powodują u kobiet m.in. zaburzenia miesiączkowania, a także problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży. Często trafiają do tego lekarza kobiety, które wcześniej były diagnozowane w gabinecie ginekologicznym, a występujące u nich objawy wskazują np. na zaburzenia w pracy tarczycy. Endokrynolog nie diagnozuje objawów ze strony układu rozrodczego, jednak to z ich powodu kobiety najczęściej rozpoczynają diagnostykę i leczenie zaburzeń hormonalnych, które wywołują dość nietypowe objawy. Endokrynolog dobiera leczenie, które ma na celu ustabilizowanie działania układu hormonalnego oraz redukcję związanych z zaburzeniami hormonalnymi objawów.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.