telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Czy warto prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego?

Menstruacja rozpoczyna się w okresie pokwitania i towarzyszy kobiecie aż do menopauzy. Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki powinno się prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego. Choć większości kobiet kojarzy się on przede wszystkim z naturalną metodą antykoncepcji, to nie służy jedynie w celu wyznaczania dni płodnych. Wyjaśniamy, dlaczego warto prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego.

Kalendarzyk cyklu menstruacyjnego - co to takiego?

Tradycyjny kalendarzyk miesiączkowy, a także zapiski prowadzone w specjalnie do tego stworzonej aplikacji, stanowią dla kobiety oraz jej ginekologa źródło bardzo cennej wiedzy. W kalendarzyku cyklu menstruacyjnego powinny być zapisywane daty rozpoczęcia się i zakończenia miesiączki, a także informacje dotyczące intensywności krwawienia i towarzyszących mu objawów. Na podstawie tych informacji można nie tylko obliczyć długość cykli menstruacyjnych, przewidzieć datę następnej spodziewanej miesiączki i wyznaczyć dni płodne, ale także zauważyć ewentualne odstępstwa od normy, które mogą wskazywać m.in. na zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Lekarz ginekolog, którego kobieta powinna odwiedzać raz w roku w celu wykonania badań profilaktycznych, zadaje wiele pytań dotyczących miesiączki, na które łatwiej jest odpowiedzieć, prowadząc kalendarzyk cyklu menstruacyjnego.

Kiedy przydaje się kalendarzyk menstruacyjny?

Systematycznie prowadzony kalendarzyk miesiączkowy, jest niezwykle cenną wskazówką diagnostyczną oraz źródłem wiedzy na temat długości cyklu, intensywności krwawień menstruacyjnych, a także pojawiających się na każdym z etapów cyklu objawów. Kalendarzyk menstruacyjny jest przydatną wskazówką nie tylko dla ginekologa, ale także np. endokrynologa, bo wiele schorzeń o podłożu hormonalnym wywołuje zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz może wpływać np. na intensywność krwawienia. Nasza pamięć bywa zawodna, a prowadząc kalendarzyk menstruacyjny, mamy stały wgląd w to, jak przebiegały nie tylko ostatnie miesiączki, ale także krwawienia sprzed kilku miesięcy, a nawet lat. Co więcej, prowadzone zapiski, które dotyczą samopoczucia, są przydatne na etapie diagnozowania np. zespołu napięcia miesiączkowego i innych schorzeń, które mają związek z wahaniami hormonów płciowych.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.