Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Badania hormonalne a dzień cyklu

Badania hormonalne wykonywane są z różnych wskazań. Okazują się niezbędne np. na etapie diagnozowania przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego, a także problemów z zajściem w ciążę. W zależności od rodzaju badanych hormonów powinny zostać wykonane w określonym dniu cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu ich wyniki są wiarygodne i mogą posłużyć w celach diagnostycznych. Jakie badania hormonalne wykonywane są u kobiet? O czym świadczą ich wyniki? Wyjaśniamy.

Cykl menstruacyjny a wahania hormonów płciowych

Hormony mają wpływ na przebieg cyklu menstruacyjnego. To dzięki ich działaniu dochodzi do krwawienia menstruacyjnego, owulacji, a także możliwe jest utrzymanie ciąży. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety następują w sposób naturalny, prowadząc do zatrzymania menstruacji w związku z przekwitaniem, jednak coraz częściej są także przyczyną różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które wymagają specjalistycznego leczenia. Fizjologiczne zmiany hormonalne pozwalają na prawidłowy przebieg każdej z faz cyklu menstruacyjnego, dlatego badania hormonalne powinny być wykonywane w określonym dniu cyklu, dzięki czemu ich wyniki będą wiarygodne. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie różnego rodzaju badań hormonalnych, aby np. zdiagnozować niepłodność, wykryć przyczynę zaburzeń miesiączkowania, a także określić, czy u kobiety rozpoczęła się menopauza.

Jakie badania hormonalne wykonywane są u kobiet?

Na cykl menstruacyjny i zdrowie kobiety wpływają różne hormony. Najczęściej wykonywane są badania m.in.:

  • estradiolu,
  • progesteronu,
  • hormonów tarczycy,
  • lutropiny,
  • folitropiny,
  • androstendionu,
  • dehydroepiandrosteronu,
  • testosteronu.

Większość badań hormonalnych wykonywanych jest u miesiączkujących kobiet pomiędzy 3. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego. W przypadku określania poziomu niektórych hormonów badania mogą zostać wykonane niezależnie od dnia cyklu menstruacyjnego - w każdej fazie cyklu może być zbadany np. poziom prolaktyny, androstendionu i testosteronu. U kobiet, które przeszły menopauzę badania poziomu hormonów wykonywane są niezależnie od dnia cyklu menstruacyjnego, co ma związek z ustaniem miesiączkowania.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.