Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak można złagodzić objawy menopauzy?

Menopauza nie jest chorobą. Związane z nią objawy są skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w związku z przekwitaniem. Nie każda kobieta przechodzi menopauzę w taki sam sposób, dlatego metody łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości powinny zostać dobrane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. W jaki sposób łagodzić objawy menopauzy? Podpowiadamy.

Najczęstsze objawy menopauzy

Menopauza związana jest z zakończeniem się okresu rozrodczego. Nie następuje ona jednak w krótkim czasie. Od momentu wejścia w okres okołomenopauzalny do momentu wystąpienia ostatniej miesiączki, mija kilka lat. W tym czasie u kobiety pojawiają się różne dolegliwości, które związane są z fizjologicznymi zmianami w funkcjonowaniu jajników. W celu określenia stopnia natężenia związanych z menopauzą objawów stosuje się Indeks Kuppermana. Sposób łagodzenia objawów menopauzy najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem, który na podstawie przeprowadzonych badań, zaleci odpowiedni sposób postępowania. Ważne: objawy typowe dla menopauzy mogą występować także w przebiegu różnych schorzeń np. tarczycy, dlatego konsultacja z ginekologiem, który potwierdzi wkroczenie w okres klimakterium, jest niezwykle ważna.

Do najczęstszych objawów menopauzy, zaliczamy m.in.:

  • uderzenia gorąca,
  • nadmierną potliwość,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bóle kostno-stawowe,
  • suchość pochwy,
  • zaburzenia metabolizmu.

W jaki sposób zredukować objawy menopauzy?

Objawy menopauzy można łagodzić za pomocą naturalnych, domowych sposobów oraz hormonalnej terapii zastępczej. Dobór odpowiedniej metody uzależniony jest m.in. od stopnia nasilenia objawów. Do domowych metod łagodzenia objawów menopauzy zaliczamy m.in. przyjmowanie ziół i suplementów, stosowanie diety bogatej w fitoestrogeny, techniki relaksacyjne oraz aktywność fizyczną. Niestety, nie zawsze okazują się one wystarczające w celu łagodzenia uciążliwych objawów. Z tego względu każda kobieta powinna zasięgnąć porady ginekologa, który pomoże wybrać najlepsze z dostępnych sposobów na objawy menopauzy, dzięki czemu poprawie ulegnie nie tylko jej samopoczucie, ale także ogólny stan zdrowia.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.