Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie są metody leczenia niepłodności?

Pary, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają w końcu podejrzewać u siebie problemy z niepłodnością. Zdarza się, że przyczynę niepłodności jest stosunkowo łatwo zidentyfikować, na przykład wtedy, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki lub mężczyzna doświadcza problemów z ejakulacją. Niestety często diagnoza i leczenie niepłodności wymaga czasu i cierpliwości, a badaniom powinni poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Czym jest niepłodność?

O niepłodności mówimy wtedy, gdy mimo regularnych starań o dziecko, nie dochodzi do zapłodnienia. Orientacyjny okres, po którym należy udać się do lekarza to 12 miesięcy, jednak czasem nie warto tyle czekać i lepiej rozpocząć proces diagnozy wcześniej. Warto pamiętać, że niepłodność nie jest synonimem bezpłodności – niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, można leczyć.

Szukając przyczyny niepłodności, należy przeprowadzić dokładną diagnozę, obejmującą obojga partnerów. Zależnie od wywiadu medycznego oraz ewentualnych objawów, lekarz zleci odpowiednie badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia kobiety oraz mężczyzny. W przypadku kobiet niezbędne są zazwyczaj badania hormonalne, ginekologiczne oraz obrazowe, np. USG dróg rodnych. U mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, pozwalające ocenić stan, ilość i ruchliwość plemników. W uzasadnionych przypadkach przeprowadza się również badania genetyczne.

Jak leczy się niepłodność?

Sposób leczenia niepłodności uzależniony jest przede wszystkim od przyczyny problemów. Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia niepłodności wymienić należy m.in.:

  • kurację hormonalną, która przeznaczona może być zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Leki zawierające syntetyczne hormony stosuje się wtedy, gdy przyczyną problemów z zapłodnieniem, może być zaburzona gospodarka hormonalna. Wbrew pozorom znaczenie mają nie tylko hormony płciowe, ale też tarczycowe,
  • leczenie operacyjne lub laparoskopowe, które przeprowadza się wtedy, gdy zdiagnozowano nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych, np. niedrożność jajowodów. Leczenie operacyjne stosuje się również wtedy, gdy wykryto guzy, mięśniaki lub torbiele w obrębie macicy. W przypadku mężczyzn usuwa się operacyjnie żylaki powrózka nasiennego,
  • inseminację domaciczną – polega na pobraniu od mężczyzny (partnera kobiety lub dawcy) nasienia, które następnie wstrzykuje się bezpośrednio do jamy macicy. Metoda ta pozwala skrócić drogę, jaką w normalnych warunkach muszą przebyć plemniki, dzięki czemu wzrasta szansa na zapłodnienie,
  • zapłodnienie komórki jajowej w laboratorium (in vitro) – komórkę jajową zapładnia się w warunkach laboratoryjnych, po czym umieszcza się ją w jamie macicy.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.