Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety. Hormony umożliwiają prawidłowe działanie narządów wewnętrznych i funkcjonowanie całego organizmu. Warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Jakie są oznaki nieprawidłowej gospodarki hormonalnej?

Hormony u kobiet pełnią ważne funkcje, np. regulują cykl miesiączkowy, wpływają na jakość snu i ogólne samopoczucie. Poziom hormonów (m.in. tarczycy i płciowych) należy regularnie badać, co pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Niektóre problemy z hormonami można wstępnie wykryć, obserwując swój organizm. Warto pamiętać, że układ hormonalny jest niezwykle skomplikowany – zaburzenie pracy jednego narządu powoduje kolejne problemy. Tylko lekarz może postawić trafną diagnozę, badając poziomy hormonów oraz przeprowadzając z Pacjentką dokładny wywiad medyczny.

Zaburzenia hormonalne mogą dawać wiele różnych objawów, np.:

  • nieregularne cykle miesiączkowe – za prawidłowy cykl uznaje się taki, który trwa od 25 do 31 dni. Jeśli jest dłuższy lub krótszy, to sygnał, że wydzielanie hormonów nie odbywa się we właściwy sposób. Przyczyną problemów może być np. zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • objawy związane z wyglądem, np. nadwaga, rozwój cech męskich – niekontrolowane przybieranie na wadze jest często związane z zaburzeniami hormonalnymi, a szczególnie z pracą tarczycy. Z kolei rozwój cech męskich u kobiet, takich jak nadmierne owłosienie, może być spowodowane wysokim poziomem androgenów produkowanych przez nadnercza i jajniki,
  • zaburzenia rytmu snu, kłopoty z zasypianiem i bezsenność mogą być spowodowane niewłaściwą produkcją melatoniny – hormonu produkowanego w szyszynce.

 

Zaburzenia hormonalne – zapobieganie i leczenie

W regulacji hormonów pomaga zdrowa dieta, regularny wysiłek fizyczny, unikanie stresu i używek. Zaburzenia hormonalne mogą być jednak spowodowane m.in. chorobami genetycznymi, guzami, niektórymi terapiami farmakologicznymi. Oprócz wprowadzenia zdrowego stylu życia należy wówczas przede wszystkim skorzystać z pomocy lekarza. Specjalista zleci niezbędne badania poziomu określonych hormonów. Mogą być one uzupełnione np. USG ginekologicznym lub innymi badaniami obrazowymi, które pozwolą ocenić stan narządów wewnętrznych. Zaburzenia hormonalne leczy się farmakologicznie, wyrównując poziomy poszczególnych hormonów. Zdarza się, że tabletki zawierające syntetyczne hormony trzeba przyjmować przez długi okres lub nawet całe życie.

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.