Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jak wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi należy wykonywać regularnie – pozwala wykryć zmiany w strukturze piersi, które mogą wskazywać na nowotwór. Nie wszystkie kobiety wiedzą, jak przeprowadzić samobadanie piersi, a jest to podstawa profilaktyki raka. Samobadanie powinno być zawsze regularnie uzupełniane przez USG piersi lub mammografię. Przeczytaj, jak poprawnie samodzielnie badać piersi.

Na czym polega samobadanie piersi?

Samobadanie piersi należy wykonywać przed lustrem, po rozebraniu się od pasa w górę. Podczas badania nie spiesz się – zbadaj dokładnie obie piersi. Najpierw przyjrzyj się piersiom, stojąc przodem do lustra. Sprawdź, jak wyglądają piersi, kiedy stoisz z rękami luźno ułożonymi wzdłuż ciała, a następnie wtedy, gdy trzymasz ręce w górze. Połóż ręce na biodrach i znowu przyjrzyj się piersiom. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany koloru lub struktury skóry. Oceń, czy piersi nie wyglądają inaczej niż zwykle, np. czy któraś z nich nie zmieniła rozmiaru. Przyjrzyj się również sutkom. Czy ich kształt i struktura nie uległy zmianom?

Przejdź do sprawdzenia dłońmi węzłów chłonnych zlokalizowanych pod pachami. Jedną ręką „wyczuj” skórę w tym miejscu, a drugą trzymaj w górze. Podczas badania możesz używać trzech środkowych palców. Wykonuj drobne ruchy, badając skórę kawałek po kawałku. Przejdź do badania piersi – jest ono wbrew pozorom bardzo proste. Najpierw zbadaj każdą pierś, przesuwając dłoń od góry do dołu, po czym wykonaj ruchy okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozchodzące się w stronę sutków. Twoje ruchy powinny być powolne, ale zdecydowane – przyciśnij nieco skórę, aby wyczuć ewentualne guzki. Nie pomijaj żadnego fragmentu piersi. Ściśnij brodawki i sprawdź, czy nic nie wycieka z sutków. Ostatnim etapem samobadania piersi powinno być wykonanie badania na leżąco – powtórz opisane czynności, leżąc z jedną ręką pod głową. Zwróć uwagę na zgrubienia i guzki, które możesz wyczuć pod palcami. Pamiętaj, że nie każdy guzek oznacza raka, jednak konieczna jest dalsza diagnostyka w postaci USG piersi lub mammografii.

 

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.