telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie są objawy menopauzy?

Wiele kobiet obawia się okresu przekwitania, ponieważ mogą wiązać się z nim nieprzyjemne dolegliwości. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym dokładnie jest menopauza oraz jakie może dawać objawy.

Dlaczego kobiety przechodzą przekwitanie?

„Menopauza” to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Sam proces przekwitania (inaczej klimakterium) jest natomiast dłuższy i zazwyczaj trwa kilka lat. Dzieli się on na trzy etapy  (premenopauzalny, okołomenopauzalny i postmenopauzalny), podczas których w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany związane z gospodarką hormonalną. Jak wiadomo, hormony wpływają na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Z tego powodu zawirowania hormonalne mogą powodować szereg dolegliwości fizycznych i psychicznych.

W okresie premenopauzalnym (około 45 roku życia) kobieta zaczyna zauważać pierwsze objawy klimakterium. Następnie, w okresie okołomenopauzalnym, pojawi się miesiączka, która okaże się ostatnią. Od tego momentu następuje okres postmenopauzalny. W czasie klimakterium jajniki zaczynają produkować mniej hormonów, co powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Warto w tym czasie skonsultować się z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz odpowie na ewentualne pytania. Objawy takie jak wydłużenie cyklu miesiączkowego, bardziej obfite miesiączki można przypisać innym dolegliwościom niż przekwitanie, dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na regularne badania u lekarza.

Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć menopauzie?

Każda kobieta może reagować nieco inaczej na zmiany hormonalne towarzyszące przekwitaniu. Oprócz złego samopoczucia mogą niestety pojawić się również zaburzenia depresyjne, spowodowane nową sytuacją, w której ciężko się odnaleźć.

Jako najczęstsze objawy przekwitania wymienia się m.in.:

  • uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • bezsenność,
  • atrofię pochwy,
  • suchość pochwy,
  • kołatanie serca,
  • uczucie zmęczenia lub rozdrażnienia,
  • problemy z koncentracją.

Kobiety, które przeszły menopauzę mogą cierpieć na różne dolegliwości, takie jak osteoporoza, insulinooporność oraz nadwaga.

Jak łagodzić objawy klimakterium?

W celu złagodzenia objawów przekwitania warto zadbać o higienę snu, dobrą dietę i minimalizowanie stresu. Można również sięgnąć po preparaty zawierające fitoestrogeny, czyli naturalne hormony  pochodzenia roślinnego. Jeśli objawy przekwitania są wyjątkowo dokuczliwe i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym w postaci hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), podczas której Pacjentka przyjmuje hormony syntetyczne.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.