Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie są podstawowe chirurgiczne zabiegi ginekologiczne?

Postęp technologiczny w medycynie pozwolił na znaczną miniaturyzację narzędzi wykorzystywanych do zabiegów operacyjnych, które dawniej były niemożliwe do przeprowadzenia lub zajmowały dużo więcej czasu. Endoskopowe metody leczenia skróciły czas operacji, a także zmniejszyły stopień inwazyjności zabiegów ginekologicznych.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych w ginekologii

Chirurgiczne zabiegi ginekologiczne mogą służyć zarówno dokładnej diagnostyce, jak i leczeniu zmian chorobowych w obrębie narządów rodnych kobiety. Oprócz tradycyjnych operacji chirurgicznych coraz częściej przeprowadza się zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, takich jak laparoskop i histeroskop. Dzięki tym narzędziom możliwe jest przeprowadzenie tzw. zabiegów chirurgii jednodniowej, które są mało inwazyjne. Pacjentka pozostaje na oddziale przez jeden dzień, a rekonwalescencja jest stosunkowo krótka. Operacje przeprowadzane narzędziami endoskopowymi niosą małe ryzyko powikłań. Blizny po laparoskopii są niewielkie i z czasem stają się mało widoczne.

Wskazaniami do przeprowadzenia operacji ginekologicznych są m.in.:

  • krwawienia z dróg rodnych występujące między miesiączkami,
  • mięśniaki, polipy i nowotwory macicy,
  • leczenie endometriozy,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • konieczność oceny kształtu macicy,
  • torbiele przydatków,
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej.

Czym różni się laparoskopia od histeroskopii?

Laparoskopia pozwala lekarzowi ocenić budowę macicy oraz jajników. Histeroskopia służy ocenie wnętrza jamy macicy. W obu metodach wykorzystuje się endoskopy wyposażone w małe kamery i źródła światła, dzięki którym na ekranie monitora można obserwować narządy wewnętrzne pacjentki. Podczas laparoskopii wykonuje się kilka drobnych nacięć w okolicy pępka, przez które wprowadza się laparoskop oraz pozostałe narzędzia. Konieczne jest także wprowadzenie dwutlenku węgla do jamy brzusznej, który powoduje zwiększenie odstępów między narządami wewnętrznymi, dzięki czemu lekarzowi łatwiej jest manewrować narzędziami. Operacje ginekologiczne laparoskopowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowych lub ogólnym.

Histeroskopia (inaczej wziernikowanie) polega na wprowadzeniu histeroskopu przez pochwę do jamy macicy. Jeżeli sytuacja tego wymaga, przez histeroskop wprowadza się narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu lub pobrania próbek do badań. Histeroskopy używane są do przeprowadzania poważniejszych operacji. Zabiegi przy użyciu histeroskopu są zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu ogólnym, krótkotrwałym. Histeroskopia dzieli się na dwa rodzaje, diagnostyczną i operacyjną. Metodę operacyjną wykorzystuje się w przypadku, gdy diagnostyczna wykazała zmiany, które należy usunąć.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.