telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie jest znaczenie i co to jest endometrium?

Jednym z najważniejszych elementów budowy układu rozrodczego i dróg rodnych kobiety jest endometrium, czyli naturalnie wyścielająca wnętrze macicy błona śluzowa. Jest to element, który pod wpływem hormonów płciowych podlega różnym zmianom. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, co to jest endometrium, jaką ma budowę, jakie pełni funkcje oraz z jakimi problemami zdrowotnymi, czyli z jakimi chorobami mogą się wiązać zaburzenia endometrium.

Jaka jest budowa i funkcje endometrium?

O endometrium słyszy się zazwyczaj tylko w  przypadku powstania jakichś schorzeń związanych z tą tkanką, przede wszystkim w przypadku zdiagnozowania u kogoś endometriozy. Samo endometrium to nazwa naturalnie występującej tkanki, która wyściela jamę trzonu macicy.

Ściana macicy jest zbudowana z trzech warstw:

  • Z otrzewnej – z warstwy, która pokrywa cały narząd od zewnątrz.
  • Z warstwy mięśniowej – najgrubszej warstwy, która umożliwia skurcze macicy,
  • Z warstwy śluzowej – warstwa wewnętrzna, czyli właśnie z endometrium.

Samo endometrium jest zbudowane podobnie do innych błon śluzowych. Znajdują się w nim komórki nabłonka, komórki naczyń krwionośnych, komórki tkanki łącznej, komórki nerwów oraz komórki odpornościowe. Bardzo ważnym elementem budowy endometrium są również gruczoły, które dzielą błonę śluzową na dwie warstwy: położoną głęboko i mającą stałą budowę, bez względu na fazę cyklu warstwę podstawową oraz naprzemiennie ulegającą złuszczeniu i rozrostowi warstwę czynnościową. Warstwa czynnościowa endometrium odpowiada m.in. za umożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Zmiany w budowie endometrium są zależne od fazy cyklu miesiączkowego oraz od wieku kobiety. Zmiany w grubości endometrium można zaobserwować w USG ginekologicznym. Grubość endometrium jest zależna od fazy rozwoju kobiety. U młodych dziewcząt, które jeszcze nie miesiączkują, endometrium ma grubość mieszczącą się w przedziale od 0,3 do 0,5 mm, u kobiet dojrzałych 7-9 mm w pierwszej fazie cyklu i nawet 15 mm w fazie następnej, natomiast u kobiet po menopauzie endometrium powinno mieć grubość do 8 mm. Wszelkie odstępstwa od norm mogą świadczyć o powstaniu u kobiety jakichś problemów zdrowotnych.

Jakie badania ginekologiczne są wykonywane w diagnostyce problemów z endometrium?

Badania endometrium są przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym. Jak już wspomnieliśmy, sprawdzenie grubości endometrium jest możliwe poprzez wykonanie badania USG dróg rodnych, transwaginalnego. Żeby potwierdzić wykryte nieprawidłowości, oprócz badania USG należy przeprowadzić z pacjentką dokładny wywiad lekarski. Jeżeli w badaniu USG okaże się, że endometrium znajduje się poza jamą macicy, będzie to oznaczało, że pacjentka jest chora na endometriozę. W przypadku wykrycia także jakichś innych zmian patologicznych konieczne może być rozszerzenie diagnostyki i wykonanie także m.in. biopsji endometrium, która polega na pobraniu fragmentu tkanki błony śluzowej do dalszych badań laboratoryjnych lub histeroskopię, czyli badanie polegające na wprowadzeniu do jamy macicy kamery i dokładne obejrzenie endometrium oraz ewentualnie pobranie próbek tkanek do badań.

Jakie są najczęściej występujące rodzaje chorób związanych z endometrium?

Problemy z endometrium mogą się wiązać z wieloma chorobami. Oprócz wspomnianej już endometriozy, czyli przemieszczeniu się endometrium poza jamę macicy, możliwe jest także m.in. powstanie zrostu lub rozrostu endometrium czy stanów zapalnych endometrium. Możliwe jest także powstanie takich schorzeń, jak polipy endometrium, atrofia endometrium, czyli zanik komórek błony śluzowej jamy macicy, a nawet rak endometrium.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.