telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

W jakim celu ginekolog może wykonać laparoskopię?

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ginekologicznych jest laparoskopia. Taki zabieg może być wykonany zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych, czyli w celu usunięcia jakichś patologicznych zmian zaobserwowanych w kobiecych narządach wewnętrznych. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy laparoskopię ginekologiczną. Wskazujemy, na czym dokładnie polega zabieg oraz jakie są najczęstsze wskazania do jego wykonania.

Na czym polega laparoskopia ginekologiczna?

Laparoskopia to stosunkowo często wykonywany zabieg ginekologiczny. Ginekolog decyduje się na jego wykonanie w celu uzyskania możliwości dokładnego określenia, w jakim stanie są narządy rodne pacjentki. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się endoskop, czyli niewielkie, cienkie narzędzie w kształcie rurki, które jest wprowadzane do jamy brzusznej przez powłoki brzuszne. W zależności od tego, w jakim celu przeprowadzana jest laparoskopia ginekologiczna, czy w celach diagnostycznych, czy leczniczych, przebiega w nieco inny sposób.

Jakie są zalety laparoskopii ginekologicznej?

Największą zaletą laparoskopii ginekologicznej jest jej mała inwazyjność. Po wykonanym zabiegu u pacjentki pozostaje jedynie niewielka blizna w miejscu wprowadzenia endoskopu do jamy brzusznej. Jest to główny powód, dlaczego, gdy tylko istnieje taka możliwość laparoskopia jest wybierana, zamiast dużo bardziej skomplikowanego zwykłego zabiegu operacyjnego, w trakcie którego konieczne jest całkowite otwarcie powłoki brzusznej, co znacznie przedłuża późniejszy powrót do zdrowia oraz prawdopodobieństwo pojawienia się jakichś skutków ubocznych zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej

W przypadku laparoskopii, która jest wykonywana w celach diagnostycznych najczęstszym wskazaniem są trudności ze zdiagnozowaniem przyczyn problemów z zajściem w ciążę, czyli po wcześniejszym wykluczeniu przyczyn hormonalnych i genetycznych. Wykonanie laparoskopii umożliwia lekarzowi wykonanie oceny prawidłowości budowy narządów rodnych oraz oceny drożności jajowodów i wykrycia ewentualnych zrostów. Te można też z resztą od razu podczas wykonania laparoskopii usunąć.  I tu przechodzimy do laparoskopii leczniczej. Głównymi wskazaniami do wykonania takiego zabiegu jest pojawienie się u pacjentki bólów w obrębie miednicy. Mogą być one spowodowane np. ciążą pozamaciczną, powstałymi w obrębie narządów miedniczych stanami zapalnymi lub endometriozą.

Przebieg laparoskopii ginekologicznej

Dokładny przebieg zabiegu zależy od tego, czy jest wykonywany w celach diagnostycznych, czy leczniczych. Przygotowania do zabiegu w obu przypadkach wyglądają jednak identycznie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Na początku wykonywane jest niewielkie, około 1-centymetrowe nacięcie w pępku, przez które wprowadzony będzie laparoskop, czyli przyrząd, który posiada kamerkę i lampę umożliwiające obserwację jamy brzusznej oraz rurkę, przez którą wprowadzany jest do wnętrza jamy brzusznej dwutlenek węgla. Takie przygotowania wystarczą do przeprowadzenia laparoskopii w celach diagnostycznych. Jeżeli natomiast powstanie potrzeba przeprowadzenia jednocześnie też jakiegoś zabiegu, wtedy w powłoce brzusznej dodatkowo wykonywane są jeszcze dwa dodatkowe nacięcia, przez które można wprowadzić specjalne mikronarzędzia chirurgiczne. W trakcie badania i w trakcie wykonywania zabiegu przeprowadzający zabieg lekarz przez cały czas może obserwować badane tkanki na monitorze.

Sam zabieg jest mało inwazyjny i gwarantuje dużą precyzję wykonania. Ewentualne powikłania u pacjentek zdarzają się niezwykle rzadko (u mniej niż 1 proc. pacjentek).

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.