Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Na czym polega ginekologia dziecięca?

W naszym prywatnym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku  zajmujemy się również ginekologią dziecięcą, czyli diagnostyką, leczeniem oraz przeprowadzeniem konsultacji lekarskich związanych z problemami dotyczącymi żeńskich organów płciowych, oraz chorób intymnych u dzieci. W ramach ginekologii dziecięcej przyjmujemy jednak nie dorosłe już kobiety, tylko dzieci i nastolatki, które najczęściej zgłaszają się do nas wraz ze swoimi rodzicami. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej tłumaczymy, z jakimi problemami najczęściej się w takich sytuacjach mierzymy oraz w jakich przypadkach naprawdę warto jest się umówić ze swoją córką na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym.

Wskazania do wybrania się ze swoim dzieckiem do ginekologa

Na wizytę ze swoją córką w gabinecie ginekologicznym tak naprawdę nie decyduje się zbyt wielu rodziców i faktycznie nie zawsze jest taka potrzeba. Istnieją jednak wskazania, które powinny dawać jasny sygnał do tego, zęby na taką wizytę się zgłosić. Podstawowym sygnałem powinno być pojawienie się na narządach płciowych dziecka jakichś niepokojących objawów, m.in. zaczerwienia lub upławów. Bardzo wyraźnym sygnałem, który powinien skłonić rodziców na umówienie się na taką wizytę ze swoim dzieckiem jest też zbyt wczesne lub zbyt późne miesiączkowanie. Krwawienie miesiączkowe po raz pierwszy powinno wystąpić po ukończeniu 11 lat. Jeżeli pojawi się zbyt wcześnie może być to dla rodziców sygnał wystąpienia jakichś problemów zdrowotnych. Tak samo niepokojące powinno być zbyt długie niepojawianie się miesiączki.

Do innych niepokojących objawów, które powinny skłonić rodziców do udania się na wizytę ze swoją córką do ginekologa, należą także m.in. nadmierna otyłość, częste i silne bóle brzucha oraz pojawienie się owłosienia w nietypowych miejscach.

Na czym polega przeprowadzane u dziecka badanie ginekologiczne?

Wykonywane u dziecka badanie ginekologiczne bardzo przypomina badanie wykonywane u dorosłych pacjentek. Wizyta rozpoczyna się więc od wywiadu z młodą pacjentką i z jej mamą, który pozwala lekarzowi określić, z jakiego typu problemem się do niego zgłoszono oraz na określenie jak do tej pory przebiegał rozwój fizyczny i płciowy pacjentki. Istotne będą też oczywiście informacje na temat przebytych przez dziecko chorób i przyjmowanych leków.

Samo badanie ginekologiczne u dziecka różni się od badania ginekologicznego, które przeprowadza się u dorosłych pacjentek tym, że w jego trakcie do pochwy pacjentki nie wkłada się żadnych narzędzi, żeby nie dopuścić do uszkodzenia błony dziewiczej. Badanie zazwyczaj jest więc wykonywane metodą per rectum. W jego trakcie istotna jest obecność rodzica, który będzie w stanie w razie potrzeby uspokoić zestresowane badaniem dziecko.

Jak przygotować dziecko do wizyty u ginekologa?

Wizyta w gabinecie w ramach ginekologii dziecięcej będzie się oczywiście wiązała dla dziecka z dużym stresem, dlatego też zadbanie o właściwą higienę intymną córki nie będzie jedynym elementem przygotowań. Ważnym zadaniem rodziców będzie też właściwe przygotowanie psychiczne. Na pewno przed wizytą w gabinecie ginekologicznym warto jest córce wytłumaczyć, dlaczego wizyta ta jest tak bardzo ważna i jakich badań może się w jej trakcie spodziewać. Nie powinno być tak, że nasze dziecko zostanie czymś zaskoczone, dlatego nie powinno się niczego ukrywać. Planując wizytę z dzieckiem u ginekologa warto jest też zadbać o to, żeby przyjmującym naszą córkę lekarzem była kobieta, co na pewno nieco zmniejszy odczuwany przez dziecko stres.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.