Gabinet czynny:

telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Jakie mogą być przyczyny kłopotów z zajściem w ciąże u kobiet?

Niepłodność, czyli długotrwałe niepowodzenia z zajściem w ciążę, to coraz częściej diagnozowany u pacjentek problem. W niektórych przypadkach brak możliwości zajścia w ciążę może być też oczywiście spowodowany czynnikiem męskim, więc przyczyny ewentualnych niepowodzeń niekoniecznie leżą po stronie kobiety. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się jednak opisaniem ewentualnych przyczyn problemów z zajściem w ciążę właśnie u kobiet.

Kiedy można mówić o niepłodności?

Zanim opiszemy dokładniej ewentualne przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet, najpierw dokładniej wyjaśnimy, co kryje się pod terminem niepłodność. Niektóre osoby bowiem myślą, że niepłodność to całkowity brak możliwości zajścia w ciążę, tymczasem taki opis dotyczy innego terminu, mianowicie bezpłodności. Definicja niepłodności została stworzona przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Według niej problem niepłodności dotyczy pary i można o nim mówić, jeśli nie może ona doprowadzić do zajścia w ciążę przez rok odbywania regularnych stosunków płciowych bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może być spowodowana różnymi czynnikami, statystycznie problemy mogą równie często leżeć po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Często zdarzają się także przypadki, że problemy z zajściem w ciążę są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów odpowiedzialnych za zapłodnienie zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Czym najczęściej spowodowana jest niepłodność u kobiety?

Niepłodność kobiety związana z wiekiem

Pierwszą częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę jest wiek. O ile mężczyźni zazwyczaj zachowują możliwość zapłodnienia bardzo długo, o tyle kobiety już nie, i ich płodność zmniejsza się wraz z wiekiem, a po przekroczeniu menopauzy mniej więcej około 45. roku życia, kobieta już w ogóle nie ma możliwości zajścia w ciążę.

Maksymalna płodność kobiety występuje już około 25. roku życia. Po 35 r. ż. możliwość zajścia w ciążę jest już dużo mniejsza i wraz z upływem kolejnych lat zmniejsza się jeszcze bardziej. W obecnych czasach niestety coraz więcej osób bardzo długo zwleka z decyzją o posiadaniu dziecka. Najpierw chcemy skończyć studia, potem znaleźć dobrą pracę, a potem zbudować sobie w niej odpowiednią pozycję. To sprawia, że decyzję o posiadaniu dzieci odkładamy na dobrych kilka lat i zaczynamy się nad tym zastanawiać będąc już po trzydziestce, kiedy mamy już na to dużo mniej czasu.

Problemy z zajściem w ciążę związane z problemami zdrowotnymi

Bardzo częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę są różnego rodzaju problemy zdrowotne. Niepłodność może być związana z wieloma różnorodnymi schorzeniami i chorobami. Może być pochodną zaburzeń hormonalnych, suchością pochwy, niedrożnością i wodniakiem jajowodu, zapaleniem jajników, mięśniakami macicy czy torbielami. Wszystkie te schorzenia są oczywiście możliwe do zdiagnozowania w trakcie badania ginekologicznego w gabinecie. W naszym gabinecie ginekologicznym także zajmujemy się doradztwem dotyczącym płodności i problemów z zajściem w ciążę.

W niektórych przypadkach za brak możliwości zajścia w ciążę mogą odpowiadać również niektóre choroby ogólnoustrojowe, taki jak alergie, cukrzyca. Choroby serca, choroby nerek, choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby nowotworowe. Niektóre pacjentki mogą mieć też długotrwałe problemy z zajściem w ciążę, które są spowodowane chorobami o podłożu psychicznym, czyli np. depresją.

Prowadzenie niezdrowego trybu życia

Na powstanie problemów z zajściem w ciążę wpływ może mieć również prowadzony tryb życia. Takie elementy jak nieprawidłowo zbilansowana dieta, problemy z nadwagą lub z niedowagą, brak aktywności fizycznej czy nadużywanie używek mogą znacznie utrudnić zajście w ciążę. Według lekarzy największe szanse na zajście w ciążę mają kobiety z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała BMI. Niedowaga, nadwaga lub otyłość mogą mieć bowiem wpływ na powstawanie zaburzeń w układzie hormonalnym. Źle zbilansowana dieta powoduje z kolei brak dostarczania do organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Aby zapisać się na wizytę bądź konsultacje, prosimy o kontakt pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.

Ważne: nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.